ERNST VAN TIEL
ERNST VAN TIEL
Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.
Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.
Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.
Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina „Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.
W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.
Od 2007 roku nawiązał współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a od roku 2012 pełni rolę jej Dyrektora Artystycznego.
W 2011 roku nagrał razem z Brussels Philharmonic Orchestra Of Flanders muzykę Ludovica Bource do nagrodzonego Oscarami - m. in. za najlepszy film i najlepszą muzykę - filmu "Artysta" w reżyserii Michela Hazanaviciusa.
Od tego czasu, prezentuje muzykę pochodzącą z tego obrazu z udziałem orkiestr na całym świecie; m.in.: London Symphony Orchestra (Royal Albert Hall), Rotterdam Philharmonic (De Doelen) i Sydney Symphony Orchestra (Sydney Opera House, Sydney Festival).
W maju 2014 roku, dyrektor van Tiel wziął udział w dwutygodniowej trasie koncertowej pt. „Polska Wiosna Muzyczna" Orkiestry Symfonicznej PFB w Chinach, podczas której zagrano aż siedem koncertów w pięciu metropoliach w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Chin. Ernst van Tiel razem z Orkiestrą Symfoniczną PFB zainaugurował Spring International Music Festival w Shanghai Oriental Art Center. W ramach cyklu koncertów zaprezentowane zostały nie tylko dzieła europejskiej muzyki poważnej, ale także utwory polskiej muzyki współczesnej. Trasie koncertowej towarzyszył album muzyczny „Polish Music Spring", którego utwory stanowiły kompilację repertuaru tournée.
Karolina Piątkowska-Nowicka
Karolina Piątkowska-Nowicka z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. Wielokrotnie uczestniczyła w mistrzowskich kursach muzycznych, kształcąc się pod kierunkiem takich mistrzów jak;Wanda Wiłkomirska, Edward Grach, Metru Munteanu, Irina Jaszwili. Kilkakrotnie brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Muzyki Współczesnej prowadzonych przez dyrygenta- Rüdigera Bohn’a (Warszawa, Trebnitz-Niemcy).
Jest laureatką Ogólnopolskich Przesłuchań Skrzypków i Altowiolistów w Toruniu. Otrzymała pierwszą nagrodę na Spotkaniach Młodych Kameralistów w Gdańsku, jak również pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. Druga nagroda przypadła jej na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych im.G.Bacewicz w Łodzi oraz na Konkursie im.J.S.Bacha w Gdańsku. Szczególnym osiągnięciem było zdobycie pierwszego miejsca na cieszącym się dużym prestiżem Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Wielkokrotnie otrzymała stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rotary Club, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska.
Występuje z recitalami solowymi oraz kameralnymi w Polsce, a także w innych krajach Europy(Niemcy, Francja, Holandia, Włochy). W 1997r. skrzypaczka wystąpiła
z recitalem w Norymberdze, na którym otrzymała skrzypce od wybitnego lutnika niemieckiego- Gottfrieda Raabsa.
Grała koncerty z wieloma orkiestrami, m.in.Państwową Orkiestrą Kameralną
w Słupsku ‘Sinfonia Baltica”,Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku czy Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną pod batutą dyrygentów; Janusza Przybylskiego, Michała Nesterowicza ,Bohdana Jarmołowicza.
Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Muzycznych ,tj.: „Warszawska Jesień”
w Warszawie, „Max Reger Tage” w Weiden(Niemcy),”Gdański Festiwal Muzyczny”.
Przez cztery lata pełniła funkcję koncertmistrza Państwowej Orkiestry Kameralnej „Sinfonia Baltica” w Słupsku ,oraz drugiego koncertmistrza w Orkiestrze Kameralnej „Hanseatica”. Od 2004r. jest asystentem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a od października 2006 prowadzącą grupę skrzypiec w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
w Gdańsku.
Od 2006 roku współtworzy zespół NeoQuartet, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. W 2008 roku zespół dokonał w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej pt. „Impresje na kwartet smyczkowy i taśmę”. Utwór został wydany przez wytwórnię DUX na płycie
„Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi”. Nagranie było nominowane do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka współczesna.
W kwietniu 2009r. zespół znalazł się w półfinale najbardziej prestiżowego konkursu interpretacji muzyki współczesnej „Gaudeamus” w Amsterdamie.
Kwartet otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2010) na nagranie debiutanckiej płyty w wytwórni DUX.
Dariusz Prystasz
Ukończył w 2007 roku Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Krystyny Jureckiej z wyróżnieniem. Brał udział w wielu konkursach i festiwalach. Jest laureatem pięciu ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i dwóch międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej. Wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą jako solista i kameralista m.in. w Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Pomorskiej, Polskim Radiu Pomorza i Kujaw, w Łodzi, Heerlen czy Wilhelmshaven. Wielokrotnie doskonalił swe umiejętności na kursach solistycznych i kameralnych m.in. w Łańcucie, Żaganiu, Lucernie, gdzie pracował z prof. Krystyną Jurecką, Rolandem Baldinim, Konstantym Andrzejem Kulką, Edwardem Zienkowskim, Niklasem Schmidtem oraz Sebastianem Hamannem. Był stypendystą Ministra Kultury. Od 2003 roku jest członkiem Orkiestry Kameralnej „Hanseatica”. W latach 2005-2006 pełnił funkcję koncertmistrza w Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku, od 2006 roku na stałe związany z Polską Filharmonią Bałtycką.
Joanna Konarzewska
Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi, w klasie skrzypiec Elżbiety Puchalskiej. W 2009 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Prof. Wiesława Kwaśnego. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”.
Uczestniczka kursów i lekcji mistrzowskich instrumentalistyki solowej, kameralnej i orkiestrowej m.in. u takich pedagogów jak Jadwiga Kaliszewska, Iwona Wojciechowska, Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Kwaśny, Krzysztof Śmietana, Izabela Ceglińska, Ernst Kovacić, Thomas Füri.
Do swoich sukcesów zalicza zdobycie III nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej w 2005 roku w Poznaniu, V nagrody w Międzynarodowym X Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w 2006 roku w Lublinie, IV nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalistów Smyczkowych w 2006 roku w Krakowie, Nagrody dla najlepszego instrumentalisty smyczkowego podczas ISA objętego programem Wiedeń – Praga – Budapeszt. Jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy dokonała licznych nagrań dla radia i telewizji.
Od 2009 roku związana jest z Polską Filharmonią Bałtycką, gdzie pełni funkcję koncertmistrza.