„ZŁOTY JUBILEUSZ” 50-LECIE ZESPOŁU WOKALNO – MUZYCZNEGO CZERWONE GITARY

Sala Koncertowa na Ołowiance

Wydarzenia organizatorów zewnętrznych

czerwone gitary

Na początku roku 1965, po raz kolejny z nurtu nazywanym potocznie „Motława Beat" na podbój muzycznych scen Polski wyrusza następny, po Czerwono – Czarnych i Niebiesko - Czarnych, zespół wokalno – instrumentalny z Trójmiasta. Nazwę zespołu zaczerpnie od koloru elektrycznych gitar. W tamtym okresie nikt nie mógł przewidzieć, że będzie jedynym muzycznym zespołem z nurtu polskiego rock and rolla - polski odpowiednik „big beat", który zapisze się po pięciu dekadach złotymi zgłoskami w kanonie kultury muzycznej Polski. Stanie się ikoną i dziedzictwem narodowym i zdobędzie popularność dotychczas nie notowaną. Przykładem powyższego jest fakt, że Czerwone Gitary otrzymują we wszelkich rankingach, plebiscytach muzycznych w 2000 roku tytuł „Najlepszego polskiego zespołu muzycznego XX wieku.
Muzyczno – kompozytorskie dokonania członków zespołu przekładają się na ogromną ilość skomponowanych piosenek, które były przebojami, kilkumilionowych nakładów płyt i wydawnictw muzycznych w kraju i za granicą itd. Uhonorowany zastaje ogromną ilość nagród, min. na Festiwalach muzycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych, „Złotych Płyt" (Polska, Niemcy, Rosja) oraz europejską, prestiżową nagrodą w1969 roku, mianowicie na III Targach Płytowych MIDEM w Cannes, zespół otrzymuje Trofeum za największą ilość sprzedanych płyt w swoim kraju. [To samo trofeum, otrzymał zespół „The Beatles"]. Doświadczają tego również poszczególni członkowie zespołu. Między innymi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje Sewerynowi Krajewskiemu, Jerzemu Koseli, Jerzemu Skrzypczykowi medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W 2014 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznaje Jerzemu Skrzypczykowi „Złoty Krzyż Zasługi".
Dziś śmiało możemy podsumować 50-cio letnią działalność artystyczną Czerwonych Gitar i postawić tezę, że twórczość artystyczna zespołu stała się już ponad czasowa.

Jubileuszowy koncert zespołu Czerwone Gitary w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, to podsumowanie 50 letniego okresu działalności artystycznej zespołu. Złotym Koncertem - galowym, organizatorzy w imieniu ogromnej, pokoleniowej, polskiej i polonijnej społeczności, wielbicieli i sympatyków zespołu pragną podziękować za jego ogromne dokonania na płaszczyźnie polskiej kultury muzycznej, twórczości kompozytorskiej, jak również nadania polskiej muzyce nowych trendów i przenikania światowych wartości muzycznych na kierunki jej rozwoju w Polsce.

14 marca 2015 roku podczas „Złotego Koncertu"- premiera:
● nowej płyty Czerwonych Gitar „JESZCZE RAZ",
● książki „Czerwone Gitary wczoraj i dziś" autorstwa Romana Stinzinga.

okladka czerwone gitary stinzing

CZERWONE GITARY wczoraj i dziś Złoty jubileusz: 1965–2015 - to specjalnie przygotowane na Złoty Koncert - kompendium o działalności zespołu z okazji 50-cio lecia. Książka poświęcona jest zespołowi Czerwone Gitary, nie członkom zespołu.
Starałem się, by to wydawnictwo było „inne" niż te które dotychczas wydano. Ukazuje w nim sukcesy i porażki Czerwonych Gitar na przestrzeni półwiecza a kolorytu tekstowi dają ciekawostki – między innymi, dwie wersje kontrowersyjnego w 1965 roku tekstu - przeboju z „pocztówki dźwiękowej" „Byle co" lub drugi tytuł „Nie daj się nabrać na byle co" z zabawnym komentarzem oraz tekst przeboju Sopockiego Non Stopu – „Non Stopowy bigos".
Zdecydowałem się zamieścić składy muzyków zespołu po 1997 roku. Podyktowane to było faktem, że dotychczas nie pojawiło się wydawnictwo, które zawierałoby taką chronologię (po wymienionym roku) uzupełnioną zdjęciami.
W części zatytułowanej „Uzupełnienie„ podano dane dotyczące nagrań radiowych oraz wiele innych interesujących i ciekawych informacji, szczególnie dla osób, które pasjonują się historią nie tylko zespołu Czerwone Gitary, ale i polskiego big beatu, rocka lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych ubiegłego wieku.