POETIC JAZZ

kontrabas
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica

Bohdan Jarmolowicz

POETIC JAZZ nie jest nową próbą scenicznego połączenia poezji i jazzu, to nazwa zespołu, jak również konceptu muzycznego Lecha Wieleby, w którym znalazł sposób na pełne życia i przesiąknięte niezwykłą aurą łączenie lirycznych, uduchowionych form wywodzących się z muzyki klasycznej, ze słowiańską śpiewnością i melodyką polskiego jazzu. Krytycy piszą: „o nowym stylu”, „o muzycznym języku ponad podziałami” czy też „o eleganckiej symbiozie improwizacji z klasyką”. Wszyscy podkreślają konsekwencję, z jaką Lech Wieleba, pomysłodawca i autor wykonywanych przez zespół kompozycji, podąża wyznaczoną przez siebie drogą, łącząc urokliwe melodie z wyrafinowanym jazzowym pulsem. Dla samego twórcy, jego muzyka jest kreatywnym sposobem wyrażania uczuć lub emocjonalnym sposobem komunikowania się ze światem. Każda kompozycja jest małą muzyczną opowieścią o codziennych sprawach i zdarzeniach, którą każdy może interpretować po swojemu. Muzyka zespołu POETIC JAZZ jest pełna poezji, nie unika także melancholijnych nastrojów. Nieczęsto zdarza się jazzowej formacji tak intensywnie poruszyć emocje.

Lech Wieleba kompozycję studiował u prof. Ben Newhouse w Berklee School of Music. Z rąk Zofii Komedowej, na festiwalu Dni Komedy w Warszawie otrzymał nagrodę indywidualną jego imienia. Nim zdecydował się na realizację własnych dźwiękowych wizji, grał w wielu europejskich formacjach nie tylko jazzowych, pisał muzykę dla teatru i telewizji i uczył: Inscenizacja Chawale, Theater am Hechtplatz w Zürichu, La Musica, Marguerite Duras Theatron w Hamburgu, Sie sprechen von mir nur leise, Mascha Kaleko Die Aussenseiter.Jego partnerami w zespole są: grający na skrzydłówce (flugelhorn) Claas Ueberschär - trębacz, absolwent renomowanej Academy of Music & Theater w Hannowerze, jak również New School i Mannes Collage w Nowym Yorku. Pawel Wieleba - perkusista, syn, absolwent muzykologii Uniwersytetu w Hamburgu i uczeń wykładającego na University of North Florida, perkusisty Danny Gottlieba (Pat Matheny). Enno Dugnus, pianista o słowiańskich korzeniach, który studiował fortepian i trąbkę w Akademii Muzycznej Kassel, oraz u prof. Paula Grabowskyego i Waltera Norrisa.

Jerry Gates Kompozytor, aranżer, dyrygent i profesor Berklee College of Music w Bostonie. Uznanie zdobył za kompozycje i aranżacje dla światowych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Wykłada współczesne techniki aranżacyjne, kompozycję i orkiestrację. Uczy pisania i produkcji muzyki dla potrzeb studiów nagraniowych. Prowadzi także kursy mistrzowskie online. Jest autorem publikacji książkowych All Twelve − Dodecaphonic Sources For Contemporary Composition (2001); Arranging For Horns (2014). Studiowal w Grove School of Music w Los Angeles. Podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2015 Jerry Gates gościnnie poprowadzi kwartet Poetic Jazz i orkiestrę Polskiej Filharmoni Sinfonia Baltica w Słupsku dyrygując zorkiestrowanymi przez siebie kompozycjami Lecha Wieleby Mazur, Faenza, Waiting for the Call i Elven Dance.

W kasach PFB oraz przez Internet można nabyć karnety obejmujące koncerty Gdańskiego Festiwalu Muzycznego