KONCERT FAMILIJNY. TANECZNY ŚWIAT CHOPINA

Niedziela, 19/04/2015, 12:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

CYKLE KONCERTOWE

Spektakl w choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego, ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji w muzyce Chopina. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor sam był świetnym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Pierwsza część przedstawienia ukazuje właśnie tę salonową rzeczywistość, w której królowały walce, lendlery i kontredanse. Druga natomiast zwraca się w stronę tego, z czego Chopin wyrósł i co grało mu w sercu do końca życia na obczyźnie – muzyki polskiej wybrzmiewającej głównie w mazurkach. Na scenie zobaczymy tańce, z których mazurki Chopina się rodziły – ludowe kujawiaki i oberki, a także szlacheckiego mazura. Kompozytor nie ma swoje odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

Spektakl przygotowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. W 2010 roku był prezentowany kilkadziesiąt razy w wielu krajach Europy a także w Chinach i Japonii.
inscenizacja: Romana Agnel, Artur Borkowski
choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski
kostiumy: Monika Polak-Luścińska
ruch pantomimiczny: Artur Borkowski
projekcja multimedialna: Krzysztof Antkowiak
premiera: 25.10.2009, Willa Decjusza (w ramach obchodów Roku Fryderyka Chopina)

Balet Dworski „Cracovia Danza”, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografkę, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu. Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień o tematyce od średniowiecza po XX wiek. Zespół propaguje także polską tradycję tańca.
Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce oraz za granicą. Tylko w zeszłym roku jego występy można było obejrzeć m.in. w Bayreuth, Tuluzie, Norymberdze i Sankt Petersburgu. Cracovia Danza często występuje też w przestrzeniach muzealnych, takich jak zamki królewskie na Wawelu i w Warszawie, czy pałac w Wilanowie, co niejednokrotnie podkreśla historyczny charakter przedstawień.
Ponadto Cracovia Danza od 15 lat organizuje w Krakowie Festiwal Tańców Dworskich, który przyciąga nad Wisłę mistrzów tańca z całego świata. Ważnym elementem działalności zespołu jest także edukacja.

Cracovia Dazna Taneczny świat Chopina
fot. Ilja Van de Pavert

Bilet rodzinny - 70zł (sprzedaż tylko w kasie)