INAUGURACJA X MIĘDZYNARODOWEGO LETNIEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Środa, 01/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Eric Dalest (Francja) organy
Barock Quartet:
Wojciech Kołaczyk
skrzypce
Dariusz Groblewski
skrzypce
Zbigniew Szczęch
altówka
Michał Litwa
wiolonczela
Konrad Mielnik
prowadzenie

Anton BRUCKNER
Preludium i fuga d-moll

Domenico ZIPOLI
Canzona i wariacje

Felix AUGER
Exit (z " la Grande Chapelle")

Arcangelo CORELLI
La Folia

Wolfgang Amadeusz MOZART
Divertimento F – Dur

Enrico PASINI
Cantabile

Eric DALEST
Improwizacja na zadany przez publiczność temat

Henryk WIENIAWSKI
Legenda

Béla BARTÓK
Tańce Rumuńskie

Eric Dalest urodzony w 1974 roku w Marsylii. Dyplom z gry na organach uzyskał w paryskiej The Schola Cantorum w klasie organów Jean Paula Imbert'a. Prywatne lekcje pobierał u legendarnego wirtuoza organów Jeana Guillou, na organach kościoła św. Eustachego w Paryżu. Organista tytularny kościoła Saint Sauveur w Aubagne, niedaleko Marsylii. Od 1991 roku piastuje stanowisko Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Organów Monêtier les Bains (Alpy Francuskie). Założyciel i Dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej w Monêtier. Działalność koncertową rozpoczął w 1985 roku. Do tej pory wykonał ponad 1.300 koncertów w całej Europie i w Kanadzie. Koncertuje od 1985 roku w całej Europie i w Kanadzie. Posiada nagrania płytowe i telewizyjne.

Muzycy Barock Quartet koncertują wspólnie od kilkunastu lat. Na co dzień związani są z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Jak dotąd muzycy występowali w Polsce i Europie w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Muzeum Ermitaż w St. Petersburgu, w Filharmoniach Narodowych w Wilnie oraz w Warszawie, w Teatrze Strindberga w Sztokholmie, w Helsinkach, w Lyon, a także w Hamburgu, Moskwie, Edynburgu, Londynie, Barcelonie oraz innych miastach europejskich. Wielokrotnie brali udział w koncertach organizowanych przez instytuty kultury polskiej, konsulaty i ambasady RP. Nagrali wspólnie wiele płyt. Brali również udział w nagraniach jako muzycy sesyjni. Koncertowali z doskonałymi muzykami - z Kevinem Kennerem (USA), Iriną Zaharenkovą (Estonia), Janem Staniendą, Krzysztofem Jakowiczem, Marianem Lapsansky (Słowacja), Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Filipem Wojciechowskim i Pawłem Kowalskim. Występowali z takimi zespołami jak Kroke, Kryptos Quartet (Belgia), Ciurlionis Quartet (Litwa). Ponadto muzycy są gospodarzami i współorganizatorami Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł", który od 2009 roku odbywa się w Bydgoszczy. W 2006 roku zostali uhonorowani nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za wzbogacanie dziedzictwa kulturalnego województwa".

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fr. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny