X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Sobota, 04/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Jürgen Wolf organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Jan Sebastian BACH
Partite diverse sopra Sei gegrüßet, Jesu, gütig BWV 768

Johann Kaspar KERLL
Canzona IV d-moll
Capriccio sopra cucu
Dietrich BUXTEHUDE
Fantazja chorałowa Wie schön leuchtet der Morgenstern

Gottlieb MUFFAT
Aria variata

Johann Christoph KELLNER
Preludium C-Dur

Franz LISZT
Pilgerchor
nach R. Wagner „Pilgerchor" aus „Thannhäuser"

Louis J.A. LEFEBURE-WELY
Sortie Es-Dur

Jürgen Wolf urodzony w Bad Mergentheim. Grę na organach i muzykologię studiował w Würzburgu i w Heidelbergu. Tam też zajmował się organmistrzostwem. Dyplom muzyki kościelnej uzyskał w Wiedniu. Podczas studiów w kręgu szczególnych zainteresowań artysty znalazła się historyczna praktyka wykonawcza, zwłaszcza interpretacje dzieł Jana Sebastiana Bacha. W 1992 roku otrzymał tytuł magistra sztuki. Rok później został kantorem i organistą kościoła św. Mikołaja w Lipsku. Ponadto jest kompozytorem i dyrygentem gościnnym kilku orkiestr i zespołów kameralnych. Jürgen Wölf prowadzi ożywioną działalność koncertową w Europie, w USA, Japonii i na Ukrainie ( m.in. udział w prestiżowych festiwalach w Salzburgu, w Zurychu, w Tokio). Posiada liczne nagrania płytowe i telewizyjne. Jest laureatem I nagrody konkursu kompozytorskiego Sacred song (1999, Beyreuth).

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny