X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Środa, 08/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Ennio Cominetti organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Nikolaus BRUHNS
Praeludium in e

Jan Sebastian BACH
- Fantazja i fuga in a BWV 561
- Nun komm der Heiden Heiland BWV 659
- In dulci, BWV 729

Ennio COMINETTI
La cathédrale enchantée (suita na organy)
a) Entrée dans la cathedral
b) Moines
c) La danse des acolytes
d) Prière d'une vierge
e) La crypte
f) Les vitraux
g) Procession

Jan Sebastian BACH
- Concerto D-dur BWV 972 (from Vivaldi)
(senza ind. di tempo, Larghetto, Allegro)
- Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731

Ennio COMINETTI
z cyklu 4 Images nt. B.A.C.H.
Image n. 1
Image n. 4

Johann Ch. Heinrich RINCK
6 wariacji nt. Corelliego op. 56

Ennio Cominetti, organista, kompozytor, dyrygent. Wykonał ponad 2000 koncertów. Występował jako solista i dyrygent w najsłynniejszych katedrach oraz teatrach w Europie, w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie oraz Afryce (m.in. w Katedrze w Londynie, Notre Dame w Paryżu, Philharmonic Theatre w Sankt Petersburgu, kościół św. Tomasza w Nowym Jorku). Wielokrotnie koncertował w Polsce, m.in.: w Gdańsku, Jastrzębiej Górze, Lublinie, Kielcach i Krakowie. Ennio Cominetti nagrał ponad 25 płyt. Publikuje w krajowych i zagranicznych magazynach muzycznych. Prowadził wykłady i kursy mistrzowskie, zasiadał w jury międzynarodowych konkursów organowych, był dziekanem Wydziału Muzyki Kościelnej na Akademii Artystycznej w Rzymie. Obecnie Ennio Cominetti współpracuje z uniwersytetami europejskimi, gdzie wykłada włoską muzykę organową oraz historię muzyki kościelnej.
Jest założycielem i dyrygentem Orchestra Cameristica Lombarda, zespołu wokalnego Soli Deo Gloria oraz chóru Coro Accademico Lombardo. Repertuar tych formacji muzycznych obejmuje utwory operowe, operetkowe, utwory symfoniczne, muzykę kameralną, madrygały, motety i oratoria. Ennio Cominetti jest także kompozytorem muzyki organowej (laureat Międzynarodowego Konkursu Kompozycji w Magadino, Szwajcaria, 1982 r.), instrumentalnej i chóralnej. Jego utwory są regularnie wydawane przez włoskie i niemieckie wydawnictwa muzyczne (m.in. Berlin Chormusik - Musica Rinata of Berlin, Bérben, Carrara, Curci, Eco, EurArte, Intra 's, Sinfonica). Artysta jest również autorem wielu książek. W tym m.in.: Marco Enrico Bossi, l'organista, lo studioso, il compositore, Note d'organo, Guide to listening and interpretation of Das Wohltemperierte Klavier by Johann Sebastian Bach, L'avventura dell'armonia infinita (Editions EurArte). W 2013 r. z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Giuseppe Verdiego, skomponował La Traviatta in salotto (reinterpretacja największej opery Verdiego), nagrał CD Va' pensiero sull'ali dorate-Verdi Organ Works. We współpracy z Clarą Bertella napisał książkę Io, Verdi, mi racconto.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny