XXXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY

Grzegorz Tomaszewski
cytra koncertowa/cytra akordowa/cytra węgierska/harfolutnia

Dietrich BUXTEHUDE
Passacaglia in d (BuxWV 161)

Anonim XIV w.

Jiří STREJC
Sonata I.
Preludium – Aria – Toccata

Stanislav Šurin w zakresie gry na organach kształcił się w bratysławskim konserwatorium, w wiedeńskim Diocesan Conservatory oraz w Academy of Music and Drama w Bratysławie pod kierunkiem Ivana Sokola. Ponadto pobierał prywatne lekcje u Johanna Trummera w Graz. Brał udział w wielu oficjalnych uroczystościach państwowych oraz kościelnych transmitowanych przez media (m.in. od 1989 roku podczas uroczystości zaprzysiężenia Prezydentów Słowacji oraz wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II). Koncertuje z Slovak Philharmonic Orchestra. W 2000 roku na Tajwanie wraz z orkiestrą National Symphony Orchestra of Taiwan wykonał Glagolic Mass Leoša Janáčka. Koncertuje w wielu krajach Europy, w USA, w Meksyku i w Kanadzie. W swoim dorobku artystycznym posiada CD nagrane na organach Katedry w Graz, Schubertkirche we Wiedniu oraz w katedrze św. Jana Baptysty w Trnavie. W 2000 roku zorganizował międzynarodową konferencję muzykologiczną poświęconą ochronie zabytkowych organów. W latach 1999-2002 Stanislav Šurin był redaktorem naczelnym czasopsma Adoramus Te, poświęconego muzyce sakralnej. Jest inicjatorem i dyrektorem festiwali organowych w Trnavie, Piešťanach, Skalicy oraz w Katedrze św. Marcina w Bratysławie. Obecnie wykłada grę na organach na Uniwersytecie Katolickim w Ružomberok. W latach 2006 -2008 sprawował funkcję organisty Archidiecezji Bratysława – Trnava. Jest doradcą organowym w zakresie restauracji zabytkowych instrumentów oraz w zakresie budownictwa organowego (Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie). Artysta poświęca się również działalności kompozytorskiej. Jest autorem Trnava Mass, kilku utworów opartych na tekstach kościelnych i liturgicznych oraz muzyki do poematów słowackich i francuskich poetów. W 2011 roku Society of St. Adalbert opublikowało jego Antiphons and Spiritual Songs. Na początku 2013 roku Celebrity Service Agency opublikowało jego album z utworami opartymi na poematach Miroslava Valeka - Lady on the Train.

Grzegorz Tomaszewski urodzony w 1961 roku. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na akordeonie, po to by w rezultacie zostać samoukiem cytrzystą. W Polsce – kraju gdzie nie kształci się cytrzystów pobierał lekcje prywatne od nieżyjącego już Bronisława Leszczyńskiego. W roku 1998 oraz 2000 nawiązał kontakt z europejskim środowiskiem muzyków cytrzystów uczestnicząc w spotkaniach i kongresie cytrzystów w Czechach i w Austrii. W przeciwieństwie do nich używających z reguły w czasie koncertu tylko jednej cytry koncertowej Grzegorz Tomaszewski ukazuje pełnię brzmień i możliwości trzech cytr – koncertowej, akordowej i węgierskiej. W swoim dorobku fonograficznym ma dwie płyty nagrane tylko na cytrach – „Rośnie ziele" (2005) oraz „Kuranty przeszłości (2011), a także kilkanaście nagranych z innymi muzykami. Na przestrzeni dwudziestu ostatnich lat grał w Polsce i w siedmiu krajach europejskich reprezentując w 2006 roku Polskie Radio wraz z Michałem Kulentym (saksofony, flety) na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w Kaustinen (Finlandia ) czy też szerzej polską kulturę w przedsięwzięciach organizowanych przez Konsulat Polski w Mediolanie. W roku 2010 powołał do życia Kwartet Pałucki - zespół składający się z wybitnych postaci polskiego nurtu „world music". Zespół ten w kwietniu 2014 roku – Roku Kolbergowskim przedstawił nowy program zainspirowany zapisami Kolberga pt. „Zapomniane Pieśni Pałuk". Grzegorz Tomaszewski jest autorem kilkudziesięciu tematów skomponowanych na cytrę.

Organizatorzy:
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie