X CYSTERSKIE LATO MUZYCZNE

Stanislav Šurin organy
Monika Dżuła-Radkiewicz gitara klasyczna

Dietrich BUXTEHUDE
Passacaglia in d (BuxWV 161)

Johann Sebastian BACH
Liebster Jesu, wir sind hier, BWV 731
Preludium i fuga G dur, BWV 541

Mario CASTELNUOVO-TEDESCO
Passacaglia op. 180
Tre Preludi Mediterranei op. 176 (Serenatella, Nenia, Danza)

Petr EBEN
Adorote devote (versset II)

Felix MENDELSSOHN-BARTHOLDY
Sonate Nr 2, c-Moll
Grave – Adagio – Allegro maestoso e vivace
Allegro moderato (Fuge)

Dezsö ANTALFFY-ZSIROSS
Noël

Jiří STREJC
Sonata I.
Preludium – Aria – Toccata

Stanislav Šurin w zakresie gry na organach kształcił się w bratysławskim konserwatorium, w wiedeńskim Diocesan Conservatory oraz w Academy of Music and Drama w Bratysławie pod kierunkiem Ivana Sokola. Ponadto pobierał prywatne lekcje u Johanna Trummera w Grazu. Brał udział w wielu oficjalnych uroczystościach państwowych oraz kościelnych transmitowanych przez media (m.in. od 1989 roku podczas uroczystości zaprzysiężenia Prezydentów Słowacji oraz wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II). Koncertuje z Slovak Philharmonic Orchestra. W 2000 roku na Tajwanie wraz z orkiestrą National Symphony Orchestra of Taiwan po raz pierwszy na świecie wykonał Glagolic Mass Leoša Janáčka. Koncertuje w wielu krajach Europy, w USA, w Meksyku i w Kanadzie. W swoim dorobku artystycznym posiada CD nagrane na organach Katedry w Grazu, Schubertkirche we Wiedniu oraz w Katedrze św. Jana Baptysty w Trnavie. W 2000 roku zorganizował międzynarodową konferencję muzykologiczną poświęconą ochronie zabytkowych organów. W latach 1999-2002 Stanislav Šurin był redaktorem naczelnym czasopsma Adoramus Te, poświęconego muzyce sakralnej. Jest inicjatorem i dyrektorem festiwali organowych w Trnavie, Piešťanach, Skalicy oraz w Katedrze św. Marcina w Bratysławie. Obecnie wykłada grę na organach na Uniwersytecie Katolickim w Ružomberok. W latach 2006 -2008 sprawował funkcję organisty Archidiecezji Bratysława – Trnava. Jest doradcą organowym w zakresie restauracji zabytkowych instrumentów oraz w zakresie budownictwa organowego (Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie). Artysta poświęca się również działalności kompozytorskiej. Jest autorem Trnava Mass, kilku utworów opartych na tekstach kościelnych i liturgicznych oraz muzyki do poematów słowackich i francuskich poetów. W 2011 roku Society of St. Adalbert opublikowało jego Antiphons and Spiritual Songs. Na początku 2013 roku Celebrity Service Agency opublikowało jego album z utworami opartymi na poematach Miroslava Valeka - Lady on the Train.

Monika Dżuła-Radkiewicz w 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie gitary prof. Jana Paterka i st.wykł. Emilii Majewskiej. Brała udział w wielu konkursach w kraju i za granicą, m.in. w VI i VII Międzynarodowy Konkursie Gitarowym w Olsztynie (2009 – II miejsce, 2010 – I miejsce), IV Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (III miejsce), II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie (III miejsce), XIV Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Kutnej Horze, Czechy (IV miejsce). W ramach programu Erasmus studiowała u Roberta Brightmore'a w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, brała także czynny udział w lekcjach prowadzonych przez takich mistrzów jak David Russell, Alexander Sergei Ramirez, Tadashi Sasaki, Fabio Zanon, Thomas Muller-Pering, Aniello Desiderio, Thomas Offermann, Alvaro Pierri, Marco Tamayo, Marcin Dylla, Roland Dyens. Obecnie pracuje jako asystentka prof. Jana Paterka oraz jako pedagog klasy gitary w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu.

Monika Dzula-Radkiewicz graduated Academy of Music in Gdańsk in 2008 with distinction at prof. Jan Paterek's and Emilia Majewska's class. She took part in many competitions in Poland and abroad winning IVth, IIIrd, IInd and Ist prizes. As a student she took part in Erasmus programme studying at Robert Brightmore's class in Guildhall School of Music and Drama in London. She had masterclasses with David Russell, Alexander Sergei Ramirez, Tadashi Sasaki, Fabio Zanon, Thomas Muller-Pering, Aniello Desiderio, Thomas Offermann, Alvaro Pierri, Marco Tamayo, Marcin Dylla, Roland Dyens. At present she works in the Academy of Music in Gdańsk as an assistant in prof. Jan Paterek's class.