X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Środa, 15/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Matthias Jacob organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Jan Sebastian BACH
Fantasia G-Dur (Piece d'Orgue) BWV 572
Très vitement - Grave - Lentement

Gisbert NÄTHER
Präludium festivum (2004)

César FRANCK
Fantaisie A-Dur

Jan Sebastian BACH
Komm, süßer Tod BWV 478
(Bach - Schemelli - Virgil Fox)

Felix MENDELSSOHN-BARTHOLDY
Preludium i fuga G-Dur op.37,2 (1836/1837)

Maximilian KREUZ
Dwa chorały w starym stylu WV 65a (2005/2013)
- Die gold'ne Sonne
- Komm, süßer Tod

Max REGER
Introdukcja i passacaglia f-moll
z Monologe op.63 Nr 5 und 6

Matthias Jacob was born in Lübben in 1948. Between 1965 and 1971 he studied at the University of Sacred Music / Halle organ with Johannes Schäfer and choir conducting with Walter Bruhns. Having passed the A-examination of sacred music Matthias Jacob worked äs a church musician at the Protestant Townchurch of Bit¬terfeld from 1971 until 1981.In addition he taught artistical organ play and choir conducting at the University of Sacred Music / Halle between 1974 and 1981. Matthias Jacob received private conducting lessons by Heinz Rött-ger / Dessau. Taking part in several Interpretation and Master corses with well-known organists and conductors he gained further artistical encouragement; for example for organ with Jiri Reinber-ger (Czech Republic), Ewald Kooiman (Holland), Gaston Litaize (France), Piet Kee (Holland), Lionel Rogg (Switzerland) and for conducting with Helmut Rilling and Volker Hempfling. Since 1981 Matthias Jacob has been the church musician of the Peace Church in Potsdam-Sanssouci and choir master of the "Orato-rienchoir" - Potsdam. In 1984 he founded the "Vocalkreis" - Pots¬dam and has been leading it since. In recognition of his engage-ment for contemporary sacred music the title "Kirchenmusikdirektor" was confered on him in 1992.
Together with the "Oratorienchoir" - Potsdam and the "Vocalkreis" -Potsdam Matthias Jacob has worked on the important sacred oratori-os äs well äs on an extensive repertoire of a-cappella-music. He gave organ concerts in many European countries and in the Uni¬ted States. In his repertoire Matthias Jacob focusses on the works of Max Reger.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny