58. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE

Antonio VIVALDI
Koncert h-moll
Allegro – Adagio – Allegro
(tr. Johann Gotfried Walther)

Jan Sebastian BACH
- Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
- Passacaglia c-moll BWV 582

Dezsö ANTALFFY-ZSIROSS
Noël

Jiří STREJC
Sonata I
Preludium – Aria – Toccata

W zakresie gry na organach kształcił się w bratysławskim konserwatorium, w wiedeńskim Diocesan Conservatory oraz w Academy of Music and Drama w Bratysławie pod kierunkiem Ivana Sokola. Ponadto pobierał prywatne lekcje u Johanna Trummera w Graz. Brał udział w wielu oficjalnych uroczystościach państwowych oraz kościelnych transmitowanych przez media (m.in. od 1989 roku podczas uroczystości zaprzysiężenia Prezydentów Słowacji oraz wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II). Koncertuje z Slovak Philharmonic Orchestra. W 2000 roku na Tajwanie wraz z orkiestrą National Symphony Orchestra of Taiwan wykonał Glagolic Mass Leoša Janáčka. Koncertuje w wielu krajach Europy, w USA, w Meksyku i w Kanadzie. W swoim dorobku artystycznym posiada CD nagrane na organach Katedry w Graz, Schubertkirche we Wiedniu oraz w katedrze św. Jana Baptysty w Trnavie. W 2000 roku zorganizował międzynarodową konferencję muzykologiczną poświęconą ochronie zabytkowych organów. W latach 1999-2002 Stanislav Šurin był redaktorem naczelnym czasopsma Adoramus Te, poświęconego muzyce sakralnej. Jest inicjatorem i dyrektorem festiwali organowych w Trnavie, Piešťanach, Skalicy oraz w Katedrze św. Marcina w Bratysławie. Obecnie wykłada grę na organach na Uniwersytecie Katolickim w Ružomberok. W latach 2006 -2008 sprawował funkcję organisty Archidiecezji Bratysława – Trnava. Jest doradcą organowym w zakresie restauracji zabytkowych instrumentów oraz w zakresie budownictwa organowego (Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie). Artysta poświęca się również działalności kompozytorskiej. Jest autorem Trnava Mass, kilku utworów opartych na tekstach kościelnych i liturgicznych oraz muzyki do poematów słowackich i francuskich poetów. W 2011 roku Society of St. Adalbert opublikowało jego Antiphons and Spiritual Songs. Na początku 2013 roku Celebrity Service Agency opublikowało jego album z utworami opartymi na poematach Miroslava Valeka - Lady on the Train.

Bilet ulgowy - 12 zł
Bilet normalny - 20 zł
Bilet rodzinny (dostępny również internetowo) - 45 zł

logotypy oliwa patronaty