XXXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY

Andantino en sol mineur

Gabriel PIERNÉ
Prelude, op.29 n.1

5 utworów – 2015 (z Sardinian Organ Composers):
Matteo Atzori: Noir (Prelude)
Domenica Lavena: Ardara
Alessio Gibroni: Circus
Claudia Mura: Gradus
Marcello Calabrò: Preludio

Hendrik ANDRIESSEN
Toccata

Angelo Castaldo urodził się w Neapolu w 1973 roku. Ukończył studia na kierunkach: fortepian, organy, klawesyn i dyrygentura chóralna. Uzyskał dyplom cum laude z zakresu literatury na Uniwersytecie Federico II w Neapolu oraz dyplom magistra z muzykologii na Uniwersytecie w Rzymie. Występował we wszystkich większych centrach muzycznych Włoch oraz w Europie: Niemcy, Polska, Ukraina, Wielka Brytania, Szkocja, Rosja, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Estonia, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Węgry, Dania. W 2005 roku odbył tournée po Południowej Ameryce i Stanach Zjednoczonych, m.in. w Chicago, Bostonie, Filadelfii, Nowym Jorku, San Francisco, występując między innymi podczas Koncertu Noworocznego w National Cathedral w Waszyngtonie. Rok później koncertował w Australii, gdzie koncertował m.in. w Katedrach św. Andrzeja i Patryka w Sydney. Uzyskał nagrodę Diploma di Merito podczas dwóch konkursów organowych w Rzymie (1996) i Florencji (1998). Był członkiem jury kilku międzynarodowych konkursów organowych we Włoszech, w Polsce i na Litwie. Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji , w USA, Szwecji i na Litwie. Od 1993 jest krytykiem muzycznym w dzienniku Napoli Sera oraz miesięczniku Arte Organaria e Organistica. Był redaktorem pierwszego wydania Fantasia a due organi autorstwa M.E. Bossiego, Sonata per organo G.B. Pergolesiego, Opera Omnia per organo G. Cotrufo (Editions Carrara) oraz szeregu utworów muzyki włoskiej XX wieku (F. Capocci, F.M. Napolitano, E. Gubitosi, E. Marchetti) i traktatu na temat teorii muzyki. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe na słynnych instrumentach, m.in.: na wielkich organach Schwartza w Katedrze St. Blasien (Niemcy), na wielkich organach Washington National Cathedral (USA) oraz na zabytkowych organach Kinlocka z 1870 r. w kościele anglikańskim św. Patryka - Hunters Hills w Sydney. Na swoim koncie Angelo Castaldo posiada również CD nagraną na organach słynnej Katedry w Neapolu, dedykowaną kompozytorom neapolitańskim. Angelo Castaldo jest Dyrektorem Artystycznym jednego z najbardziej znaczących festiwali muzycznych we Włoszech - Festiwalu Organowego w Campania. Był organistą i chórmistrzem w Bazylice św. Klary w Neapolu. Był wykładowcą konserwatorium w Monopoli (Turyn). Obecnie wykłada w konserwatorium G. Palestriny w Cagliari. Jest jednym z najmłodszych profesorów we włoskich uczelniach muzycznych.

Organizatorzy:
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie