X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Sobota, 18/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Silvano Rodi organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Wir glauben all'an einen Gott, Schopfer BWV 680
(noi tutti crediamo in un solo Dio)

Johann Ludwig KREBS
Fantasia a gusto italiano

Christian ERBACH
Canzona sexti toni

John STANLEY
Voluntary op.5 n. 8 d-moll
allegro - adagio - allegro

Preludium chorałowe Erbarm' dich mein, o Herre Gott BWV 721
(Abbi pietà di me, Signore Gesù)

Dietrich BUXTEHUDE
Praeludium g-moll BuxWV 149

Preludium chorałowe O Mensch, bewein' dein' Sunde gross BWV 622
(O Uomo, piangi il tuo grande peccato)

Nicolaus BRUHNS
Praeludium e-moll

Georg BÖHM
Preludium i chorał Vater unser im Himmelreich

Johann Christoph KELLNER
Preludium C-dur

Silvano Rodi - organista kościoła St. Devote w Monaco, honorowy organista Bazyliki św. Jana Baptysty w Imperii, rzeczoznawca organowy francuskiego Ministerstwa Kultury i Środowiska, konserwator zabytkowych organów w rejonie Doliny Roya i Bevera, od 1985 roku wykładowca organów w "Ecole Départementale de Musique des Alpes-Maritimes" w Nicei. Dyrektor Komisji ds. Ochrony i Restauracji Diecezji Ventimiglia-Sanremo.
Urodzony w 1961 roku. Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie pod kierunkiem Franco Mola. Ukończył Konserwatorium N. Paganiniego w Genui w klasach klawesynu (klasa Aldy Bellasich), organów i kompozycji (klasa Attilio Barontiego). W 1985r r. otrzymał pierwszą nagrodę przyznaną przez konserwatorium w Nicei za interpretację francuskiej muzyki barokowej (pod kierunkiem Renè Saorgin). Swe umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych znawców gatunku: w Kremonie u Daniela Rotha, w Akademii Muzyki Organowej w Pistoi i Luigi Ferdinando Tagliaviniego i Louisa Gonzalesa Uriola. Jest założycielem barokowego zespołu kameralnego Collegium Musicum Alpazur, specjalizującego się we włoskiej i francuskiej muzyce XVII i XVIII wieku. Koncertuje z Philippem Emmanuelem Haas (fletnia Pana). W swojej dotychczasowej karierze artystycznej wykonał ponad 600 recitali organowych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Polsce, Austrii, Finlandii, Estonii i w Anglii. Posiada nagrania płytowe. Publikuje artykuły poświęcone restauracji zabytkowych organów we Włoszech.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny