XXXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY

Fantasie g-moll op. 9

Wojciech Kilar
Wokaliza z filmu Dziewiąte wrota

Waldemar Krawiec – urodził się w 1964 roku w Kędzierzynie – Koźlu.Naukę gry na organach rozpoczął w Studium Organistowskim przy Kurii Biskupiej w Opolu pod kierunkiem Barbary Ślęczek. Ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia w Zabrzu w klasie organów Łucji Krosny-Widerowej. Będąc na roku dyplomowym pełnił przez rok obowiązki organisty w kościele św. Mikołaja w Kędzierzynie, po śmierci pierwszego nauczyciela fortepianu Wiktora Świętka. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. U swego mistrza ukończył również studia podyplomowe. Tematem jego pracy dyplomowej, było przygotowanie do druku Fantazji op. 14 Jana Gawlasa. W czasie studiów pełnił obowiązki organisty w kościele p.w. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach (Dąb), a po studiach przez 7 lat w kościele św. Kamila w Zabrzu. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej w Polsce, Niemczech i Belgii, prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. W 1994 r. otrzymał wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu za najlepsze wykonanie utworu „Mater dolorosa". Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Finlandia). Interesuje się muzyką śląską. W 1996 r. brał udział w koncercie poświęconym 25 rocznicy śmierci śląskiego kompozytora Fritza Lubricha. W 2003 roku już po raz drugi brał udział w Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, gdzie wykonał monograficzne koncerty poświęcone twórczości wrocławskiego organisty i kompozytora Moritza Brosiga. W roku 2000 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście. Z jego inicjatywy zapoczątkowano w 1995 roku koncerty organowe w Zabrzu, które przekształciły się w Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego. Został dyrektorem artystycznym tego Festiwalu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Udzielał się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba". Nagrał płytę CD rejestrującą cztery instrumenty śląska opolskiego. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów w Gliwicach.

Janusz Szadowiak od 1974 roku jest I trębaczem - solistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Studiował w klasie trąbki prof. Reydycha w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku, zdobywca II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Trębaczy w 1977 r. Brał udział w Kursie Mistrzowskim w Weimarze w klasie trąbki Ludwika Güttlera, koncertował jako solista w Danii, Hiszpanii, Holandii i Niemczech. W repertuarze posiada kompozycje na trąbkę, trąbkę piccolo i flugelhorn. Od 1979 r. jest członkiem „The Gdańsk Philharmonic Brass", z którym koncertował w Austrii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji i Włoszech. Z zespołem nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Wraz z zespołem bierze udział w projekcie „OLO WALICKI METALLA PRETIOSA" (prawykonanie projektu odbyło się 45.FESTIWALU JAZZ JAMBOREE 2003; Olo Walicki –kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Maurice de Martin (Niemcy) – perkusja). Dokonał polskich prawykonań utworów na trąbkę i orkiestrę: J. Daetwylera Koncert na trąbkę, orkiestrę smyczkową i perkusję (Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyr. T.Chachaja, 2001), Tadeusza Kassakq 3 Melodie, Alexandra Arutiuniana Elegy (Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyr. M. Dworzyńskiego, 2004).

Organizatorzy:
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie