X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Sobota, 25/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Viktoriya Koshuba organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Jan Pieterszoon SWEELINCK
Fantazja chromatyczna SwWv258

Nicolaus BRUHNS
Preludium G-dur

Nicolaus HASSE
Fantazja chorałowa Jesus Christus , unser Heiland , der von uns

Jan Sebastian BACH
Toccata i Fuga d-moll "Dorycka" BWV 538

Ferenc LISZT
Preludium i fuga BACH

Jehan ALAIN
Litania

Viktoriya Koshuba urodziła się w roku 1992 w Kijowie. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku pięciu lat. Od 1999 roku Viktoriya uczęszczała do Szkoły Muzycznej im. M. Łysenko gdzie przez kolejne lata uczyła się gry na fortepianie w klasie prof. E. Rjanova. W roku 2010 rozpoczęła naukę gry na organach w Kijowskim Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego. Od roku 2012 studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. R. Peruckiego. Viktoriya Koshuba jest laureatką międzynarodowych konkursów, między innymi we Francji i Włoszech, gdzie w 2002 roku otrzymała Grand Prix. Koncertowała w wielu krajach Europy (m. in. we Włoszech, Danii, Austrii), a także w dwukrotnie Stanach Zjednoczonych. W październiku 2013 roku Viktoriya Koshuba otrzymała drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny