X CYSTERSKIE LATO MUZYCZNE

Cysterskie Lato Muzyczne w Żarnowcu

Viktoriya Koshuba organy
Anna Śliwa
fidel, pochette, lira da braccio, viola d'amore, skrzypce barokowe, erxian
Anna Krysztofiak
głos, lutnia nanguan, biwa, hulusi, erxian, viola da gamba, pozytyw szkatulny

Jan Pieterszoon SWEELINCK
Fantazja chromatyczna SwWv258

Jan Sebastian BACH
Chorał O Mensch , bewein dein Sünde gross

Widzieliśmy gwiazdę na Wschodzie

Lorenzo PELLI
Pastorale e Motteto per l'Elevazione „Vidimus stellam eius"
Anonimus
Dwie dawne chińskie pieśni nanguan

Hildegarda z BINGEN (1098-1179)
O vis aeternitatis, Nunc aperuit nobis

Anonimus (Polska)
Salve Regina

Nicolaus BRUHNS
Preludium G-dur

Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe

Krzysztof SZWAJGIER
Wariacje Schiarazula Marazula (G. Mainerio 1535 - 1582)

Marco CARA
Io non compro piu speranza

Louise Toussaint MILLANDRE
Minuetto I, II - Pieces pour la Viole d'Amour avec la Basse (1777)

Wiązanka melodii kaszubskich i kujawskich

Nicolaus HASSE
Fantazja chorałowa Jesus Christus , unser Heiland , der von uns

Viktoriya Koshuba urodziła się w roku 1992 w Kijowie. Naukę muzyki rozpoczęła w wieku pięciu lat. Od 1999 roku Viktoriya uczęszczała do Szkoły Muzycznej im. M. Łysenko gdzie przez kolejne lata uczyła się gry na fortepianie w klasie prof. E. Rjanova. W roku 2010 rozpoczęła naukę gry na organach w Kijowskim Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego. Od roku 2012 studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. R. Peruckiego. Viktoriya Koshuba jest laureatką międzynarodowych konkursów, między innymi we Francji i Włoszech, gdzie w 2002 roku otrzymała Grand Prix. Koncertowała w wielu krajach Europy (m. in. we Włoszech, Danii, Austrii), a także w dwukrotnie Stanach Zjednoczonych. W październiku 2013 roku Viktoriya Koshuba otrzymała drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.

Anna Śliwa skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej najmłodszych dzieci. Jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Wraz z zespołem Camerata Cracovia dokonała polskiego prawykonania nowo odkrytych utworów polsko-niemieckiego kompozytora z XVII w., Henryka Doebeliusa.
W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d'amore, fidel i pochette.Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej, np. Ars Cantus,Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien. Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada, współdziałającym ściśle z Baletem Dworskim Cracovia Danza, wykonującym głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Pracowała jako skrzypaczka w zespole Capella Cracoviensis (1992 - 1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych Musicae Antique Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej (2001 - 2004). Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach,m. in. Europäisches Musikfest Stuttgart, Arte Sintesi Enschede, Wratislavia Cantans, Festiwal van Vlaanderen Brugge, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, występowała na Expo 2003 i podczas Roku Polskiego w Paryżu. Osobnym nurtem jej działalności jest pedagogika skrzypcowa. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie oraz klasę skrzypiec barokowych w Szkole Muzycznej II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.

Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka - wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Anna Krysztofiak gra na klawesynie, organach i violi da gamba, oraz na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. Jest jedną z zaledwie dwóch Europejek na świecie grających muzykę Nanyin (Nanguan) i jedyną taką osobą w Europie. Kształciła się muzycznie na kursach mistrzowskich m.in.u Olgi Pasiecznik, Nicolas'a Parle, Marc'a Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Wang Xinxin, oraz u innych nauczycieli w Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Patricka Collon'a w Brukseli. W jej dorobku znajduje się wiele koncertów w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan), m.in. występowała jako solistka z The Harp Consort i Andrew Lawrence-King oraz z Marią Pomianowską i jej zespołem. W 2014 r. wystąpiła jako solistka-wokalistka oraz organistka w ramach Kolorów Polski, w repertuarze barokowym.
Posiada kilkanaście lat doświadczenia w pełnieniu funkcji organisty kościelnego, w tym rok w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli (parafia Breughla). Ma w swoim dorobku udział w reportażach telewizyjnych dla luksemburskiego RTL-u, TVP, TV Regionalnej, TV Toya. Wystąpiła w dwóch filmach dokumentalnych produkcji niemieckiej. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez kilka miesięcy mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts. Współpracuje z Europejskim Festiwalem Szkół Artystycznych i Twórczości "Kręgi Sztuki".