logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”


Środa, 29/07/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
 

Bilety w cenie  

 Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

 

Ignace Michiels organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

 

Program:

Jan Sebastian BACH
Chorał Komm, heiliger Geist, BWV 651

Joseph RHEINBERGER
Romans z Sonaty n° 9, op. 142

Felix MENDELSSOHN – BARTHOLDY
Sonata, op. 65 n°4
Allegro con brio - Andante Religioso - Allegretto - Allegro maestoso e vivace

Alexandre GUILMANT
March on 'Lift up your heads, op. 15

Eduard BATISTE
Andante

Joseph JONGEN
Preludium i fuga op. 121

Joseph CALLAERTS
Intermezzo

Flor PEETERS
Concert Piece, op. 52 a

Gabriël VESCHRAEGEN
Scherzo, op. 2

John WEAVER
Toccata

 

Ignace Michiels urodzony w 1963 roku, grę na organach, fortepianie i klawesynie studiował w Akademii Muzycznej w rodzinnej Brugii. W 1986 roku otrzymał nagrodę Instytutu Lemmensa w Louvain. Swe umiejętności pogłębiał pod kierunkiem Roberta Andersona w Southern Methodist University w Dallas, Hermana Verschraegena i Odile Pierre w paryskim konserwatorium, gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Prix d' Excellence. Ponadto otrzymał dyplom na Akademii Królewskiej w Gandawie. Ignace Michiels jest profesorem organów na uniwersytecie w Gandawie. Ponadto wykłada na Akademii Muzycznej w Brugii. Tam też jest organistą tytularnym w Katedrze Zbawiciela, gdzie corocznie organizuje międzynarodowy festiwal organowy. W bogatym repertuarze artysty znajdują wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha, C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdiego, M. Dupré i O. Messiaena, wszystkie symfonie Ch. M. Widora i L. Vierne oraz sonaty organowe A. Gulimanta i J. Rheinbergera. Koncertuje jako solista, z towarzyszeniem orkiestr i chórów w wielu światowych ośrodkach muzycznych. Zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów organowych. Prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie. W swoim dorobku posiada kilka nagrań płytowych.

 

Wstęp wolny

 

 

          jastrzebia gora patronat honorowy

 

 

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

 dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny

 
 
 
 

Wróć