58. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE

František Xaver BRIXI
Preludium F-dur

Ferenc LISZT
Preludium i fuga na temat BACH

Sigfrid KARG-ELERT
Partita E-dur op. 100 części:
Entrata, Canzona, Corette e Siciliano, Rigaudon, Finale quasi ritorno

Marcel DUPRÉ
Preludium i fuga H-dur op. 7

Organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Preotorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał dalsze wyróżnienia. Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował w wielu europejskich katedrach (np. Wiedeń, Chartres, Lozanna), salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie w sali B.Smetany w Pradze. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, odbył także trzykrotnie tourneé po Republice Południowej Afryki występjac w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju. Wacław Golonka występowal jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brneńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Cappelą Cracoviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Płyta otrzymała nagrodę Fryderyka w 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów „Madonny Polskie" a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998 r. film o jego działalności pt: "Muzyka dźwięku i przestrzeni". Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU oraz wydało płyty CD. Nagrywał dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji. Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Szerokim polem jego działania jest praca związana z organizacją festiwali muzycznych. Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – w żywiole koloryzmu dźwiękowego. Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fr. Chopina w Warszawie, w akademiach muzycznych w Gdańsku, Poznaniu i Hochschule für Musik und Theater w Lipsku oraz kurs interpretacji muzyki organowej w kościele św. Tomasza w Lipsku.

Bilet ulgowy - 12 zł
Bilet normalny - 20 zł
Bilet rodzinny (dostępny również internetowo) - 45 zł

logotypy oliwa patronaty