X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Środa, 05/08/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Giulio Mercati organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Alessandro SCARLATTI
Partite sull'aria della Folia

Johann Sebastian BACH
Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663
An Wasserflüssen Babylon BWV 653
Preludium i fuga a-moll BWV 543

Dietrich BUXTEHUDE
Te Deum laudamus, BuxWV 218
Praeludium, Te Deum laudamus, Pleni sunt coeli et terra, Te Martyrum, Tu devicto

Johannes BRAHMS
Preludium i fuga g-moll

Franz LISZT
Zur Trauung R 498 (1883)

Max REGER
Fantazja nt. "Wie schön leuchtet der Morgenstern", op. 40 n. 1

Urodzony w Saronno (Włochy). Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat, w rodzinie z bogatymi tradycjami muzycznymi, pod kierunkiem swego dziadka Maestro Lamberto Torrebruno. Naukę gry na organach, klawesynie i kompozycji kontynuował pod kierunkiem takich wybitnych pedagogów jak: Luigi Toja, Jean Boyer, Olivier Latry, Bruno Bettinelli, Emilia Fadini i Danilo Costantini. Giulio Mercati prowadzi ożywioną działalność artystyczną tak we Włoszech jak i za granicą. Koncertuje jako solista i kameralista. Współpracuje z zespołem kameralnym I Barocchisti, z Orchestra della Svizzera Italiana, z dyrygentami takimi jak: Alain Lombard, Vladimir Ashkenazy, Juraj Valčuha, Alexander Vedernikov, Heinz Holliger, Hubert Soudant, Howard Griffiths, Markus Poschner, Antonello Manacorda, Giancarlo Andretta, Stefano Montanari, Ottavio Dantone. W swoim repertuarze artysta posiada kompozycje od renesansu po dzieła współczesne. W szczególnym kręgu zainteresowań Giulio Mercatiego znajdują się dzieła Césara Francka, Maxa Regera i Juliusa Reubke. Nagrywa dla Swiss Italian Radio, Bottega Discantica i Tactus. Jest dyrektorem zespołu wokalnego San Bernardo i organistą – rezydentem w mediolańskiej Basilica Prepositurale di San Vincenzo in Prato, w kościele Santa Maria degli Angioli w Lugano oraz w Santuario della Beata Vergine dei Miracoli w rodzinnym mieście. Regularnie koncertuje w duecie ze znanym pianistą Vovka Ashkenazym. Artysta jest również kompozytorem, specjalizującym się w tworzeniu muzyki organowej i chóralnej. W 1996 roku Giulio Mercati otrzymał dyplom z filozofii na Università Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie. Jego praca dyplomowa została opublikowana w 1998 przez wydawnictwo muzyczne Rugginenti. Jest dyrektorem artystycznym i inicjatorem wielu znaczących międzynarodowych festiwali we Włoszech, w Szwajcarii i w Hiszpanii.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny