KONCERTY ORGANOWE W KOŚCIELE NNMP W JASTARNI

Elias OECHSLER
Abendlied*

*sopran i organy

Josef Edwin Miltschitzky urodzony w 1958 roku w Böhen - Waldmühle. Grę na organach oraz muzykę kościelną studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, pod kierunkiem Haralda Fellera i Klemensa Schnorra. Dodatkowo swe wykształcenie poszerzył w zakresie muzykologii, historii sztuki i germanistyki (klasy Tona Koopmana i Rokusa de Groota). Od 1983 roku jest organistą Bazyliki w niemieckim Ottobeuren, gdzie opiekuje się zabytkowymi organami Rieppa i prowadzi kronikę parafialną. Tam też regularnie organizuje koncerty organowe, seminaria i sympozja. Swe umiejętności doskonalił pod kierunkiem tak wybitnych znawców gatunku jak: G. Bovet, R. Götz, T. Koopmann, M. Kapsner, E. Krapp, O. Latry, L. Lohmann, R. Meyer, M. Radulescu, P. Planyavsky, D. Roth, W. Seifen, F. Tagliavini, J. Verdin and H. Vogel. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował m.in. w Belgii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, na Węgrzech, Słowacji, Białorusi, w Czechach oraz wiele razy w Polsce. W szczególnym kręgu zainteresowań Josefa Miltschitzkiego znajduje się historia sztuki oraz nauka języków obcych.

Susanne Jutz – Miltschitzky urodzona w Monachium w 1965 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat, pod kierunkiem Ottilie Grewe-Kersten. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż przez trzy lata z rzędu (1979/1980/1981) była laureatką Konkursu Fortepianowego im. Karla Langa. Już w wieku 16 lat rozpoczęła naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium (klasa fortepianu prof. Herberta Spitzenbergera).. W 1991 roku ukończyła klasę mistrzowską prof. Klausa Schilde. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich z zakresu muzyki kameralnej i akompaniamentu, prowadzonych m.in. przez: Hugo Steurera, Helmuta Deutscha, Kurt-Christiana Stiera i Erika Werba. Była członkiem zespołu E.T.A. Hoffmann Piano Trio. Susanne Jutz – Miltschitzky koncertuje we Włoszech, Luksemburgu, Francji i w wielu innych państwach, w tym wiele razy w Polsce. Ponadto akompaniuje chórowi żeńskiemu Münchner Frauenchor oraz pianistką orkiestry Rosenkavaliere. Jest sopranistką Bazyliki w Ottobeuren oraz członkiem barokowego zespołu kameralnego Consortium suevicum. W swoim repertuarze solowym posiada dzieła wokalne od wczesnego baroku do muzyki współczesnej, zwłaszcza dzieła o tematyce kościelnej. Specjalizuje się w interpretacji nieznanych kompozycji z archiwów klasztornych. Nagrywa dla radia. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań płytowych.

Organizatorzy:
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Jastarni