X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Środa, 12/08/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Gordon Mansell organy
Konrad Mielnik
prowadzenie

Jan Sebastian BACH
Fantazja i fuga g-moll BWV 542

Domenico ZIPOLI
Suita g-moll
Preludio – Corrente – Sarabanda – Giga

Jan Sebastian BACH
Toccata i fuga d-moll, „dorycka" BWV 538

César FRANCK
Cantabile (1878)

Victor TOGNI
Five Liturgical Inventions (1965)
Jesu Dulcis – Verbum Supernum
Ave Maria
Adoro te Devote
Laudate Dominum
Alleluia

Gordon Mansell, kompozytor, organista, dyrektor muzyczny w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Toronto (ze słynnymi mechanicznymi organami Casavant Frères, Opus 2805 /1965/). Tam też kieruje pięcioma chórami. Edukację muzyczną rozpoczął w Królewskim Konserwatorium oraz St. Michael's Choir School. Posiada tytuły Bachelor of Music (2001) oraz Master of Music (2008), obydwa uzyskane na Uniwersytecie w Toronto. W wieku 12 lat rozpoczął pracę zawodowego organisty kościelnego. Jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Glionna Mansell Corporation, której częścią jest ORGANIX. Droga koncertowa zaprowadziła artystę w 2012 roku do Polski (Wadowice, Rabka, Kraków, Zakopane, Nowy Sącz). Na początku 2013 roku jako organista i chórmistrz występował we Florencji, Rzymie i Watykanie. Prowadzony przez Gordona Mansella chór śpiewał w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej, w Bazylice św. Piotra oraz podczas papieskich obchodów święta Matki Boskiej Gromnicznej.
Gordon Mansell jest przedstawicielem największej firmy zajmującej się budową organów - Allen Organ Company. Jest współzałożycielem i producentem wykonawczym ORGANIX CONCERTS INC., z którym organizuje międzynarodowy festiwal z udziałem artystów – organistów z całego świata. Obok ożywionej działalności artystycznej Gordon Mansell prowadzi działalność zawodową w zakresie zarządzania, marketingu i reklamy (dyplom Rochester Institute of Technology w Nowym Jorku, 1979; certyfikat technologii informatycznych Uniwersytetu w Toronto, 2001).

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny