X CYSTERSKIE LATO MUZYCZNE

Marek Stefański organy
Magdalena Cieślar
sopran

Marek Stefański, Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d'Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Obecnie współpracuje jako organista z Bazyliką Mariacką w Krakowie. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta. Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz ich rejestracje fonograficzne i archiwalne. Dokonał także licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene". Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. W latach 2010-11 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa". Wraz z Radiem Rzeszów archiwizuje i prezentuje na antenie radiowej brzmienie wartościowych organów Podkarpacia. Jest kierownikiem artystycznym trzech festiwali muzyki organowej: "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa", „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie" i „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Krakowie".

Magdalena Cieślar, ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach, Wydział Wokalno-Aktorski, klasa śpiewu solowego; Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Emisji Głosu w Uniwersytecie MCS w Lublinie. Ukończyła liczne kursy i warsztaty muzyczne w Polsce, Niemczech, Austrii, Grecji. Pracowała pod kierunkiem m.in. Helmuta Rillinga, Klesie Kelly, Teresy Żylis-Gary, Nelly Miricioiu. Działalność koncertową rozpoczęła w czasie studiów śpiewając m. in. z Orkiestrą Kameralną „Europäische Sinfonietta" z Niemiec oraz Ewą Jaślar ówczesną harfistką Opery Praskiej. W XVI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Pietro Argento (Włochy) zdobyła III nagrodę. Rejestrowała występy dla potrzeb Polskiego Radia i TVP. Dokonała gościnnych nagrań. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, Czechach, Francji, Rosji i we Włoszech. Wielokrotnie wyróżniona za działalność artystyczną m. in. przez Radę Miasta „Honorowym Dyplomem Uznania za Zasługi dla Miasta Ustronia"; tytułem „Nieprzeciętny Pabianiczanin 2002 Roku" w kategorii „Twórca Kultury"; od Ministra Kultury otrzymała odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ". Z jej inicjatywy odbywały się i odbywają imprezy muzyczne, m.in. organizator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka Świata w Pabianicach". Nauczyciel akademicki. Dyrygentka chóralna. Dziennikarka. Powoływana do jury w przeglądach i konkursach artystycznych. Specjalista z zakresu emisji głosu w PODNiDM w Pabianicach. Prowadzi Centrum Artystyczno-Edukacyjne VOXARTIS. Animatorka kultury i propagatorka sztuki muzycznej.