58. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE

Giuseppe VERDI
Preludium da La traviata
Marcia trionfale da Aida

Federica Iannella urodziła się i mieszka w Senigallii (Włochy), gdzie od 2002 roku jest organistką w kościele Santa Maria della Neve. Posiada dwa dyplomy Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro: w zakresie gry na organach i kompozycji oraz dyplom z wyróżnieniem na kierunku interpretacji organowej Konserwatorium A. Pedrollo w Vicenza u Maestro Roberto Antonello. Ponadto z wyróżnieniem ukończyła muzykologię na Uniwersytecie Bolońskim. Federica Iannella łączy działalność koncertową z pracami badawczymi i utrwalaniem dzieł dotąd niepublikowanych oraz transkrypcji orkiestrowych na cztery ręce. Jest autorem artykułów na temat oper lirycznych i instrumentalnych, zwłaszcza w odniesieniu do dzieł organowych Giovanniego Morandiego. Jako solistka koncertowała podczas licznych znaczących festiwali muzycznych, we włoskich ośrodkach muzycznych, w Niemczech, Francji, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, Hiszpanii, Meksyku, w USA i w Rosji. W swoim dorobku posiada nagradzane przez krytyków nagrania płytowe. Od 2003 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w rodzinnym mieście. Jest profesorem klasy organów w Konserwatorium A. Buzzila w Adrii.

Silvio Celeghin w wieku 11 lat rozpoczął pracę organisty w kościele w rodzinnym mieście Noale (Wenecja). Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Padwie i Castelfranco Veneto w Treviso. Otrzymał dyplomy z najwyższymi ocenami w klasie fortepianu (1985), organów (1990) i klawesynu (1997) pod kierunkiem M. Caprara, R. Buja i L. Levi Minzi. Swe umiejętności pogłębiał podczas kursów mistrzowskich improwizacji organowej prowadzonych m.in. przez: Jean Guillou (Zurych), Luigi Ferdinando Tagliavini (Bolonia), Olivier Latry (San Sebastian). Jest laureatem kilku krajowych i międzynarodowych konkursów (Albenga, Noale, Monferrato), w tym laureatem III nagrody na Internationaler Orgelwettbewerb J.J. Froberger (Kaltern /Bolzano/, 1995). Koncertuje jako solista i kameralista, w tym m.in. z trębaczem F. Maniero. Od 1999 roku regularnie współpracuje z I Solisti Veneti, jak również z La Fenice Theatre Orchestra. Występował z uznanymi dyrygentami i solistami takimi jak: R. Muti, M. Viotti, C. Scimone. W grudniu 2003 roku wraz z La Fenice Orchestra został zaproszony do wykonania koncertu inauguracyjnego ponownie otwartego La Fenice Theatre, pod batutą R. Muti i M. Viotti. Nagrywał dla: Tring, Velut Luna, Artis Records, Warner Fonit, Azzurra Music, La Bottega Discantica, Stradivarius, Tactus. Posiada nagrania z I Solisti Veneti pod kierunkiem C. Simone, również dla Radia Watykańskiego. Był gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych, we Włoszech, Francji, Anglii, Szwajcarii, Polsce, Austrii, Turcji, Szwecji, Belgii, Hiszpanii, Meksyku, Wenezueli i w Brazylii. W 2007 roku wraz z siedmioma wirtuozami wziął udział w światowym prawykonaniu La Revolte des Orgues legendarnego francuskiego organisty Jeana Guillou. W 2010 roku jako pierwszy włoski organista został zaproszony przez J.A. Abreu do Wenezueli na tournée z Simon Bolivàr Orchestra oraz do wykonania koncertu inauguracyjnego organy Klaisa w Caracas. Wykłada w Koncerwatorium B. Marcello we Wenecji.

Bilet ulgowy - 12 zł
Bilet normalny - 20 zł
Bilet rodzinny (dostępny również internetowo) - 45 zł

logotypy oliwa patronaty