X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Środa, 19/08/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Łukasz Szablewski organy
Tomasz Sadowski
prowadzenie

Dietrich BUXTEHUDE
Preludium g-moll BuxWV 149

Georg BÖHM
Partita Ach wie nichtig, ach wie fluchtig

Carl Philipp Emanuel BACH
Sonata F-dur Wq 70/3, H 84
1. Allegro
2. Largo
3. Allegretto

César FRANCK
Piece heroique

Mieczysław SURZYŃSKI
Chant Triste

Johannes BRAHMS
Chorał Herzlich tut mich verlangen
Preludium i fuga g-moll WoO 10

Urodzony w 1990 roku w Rypinie. W roku 2010 ukończył Salezjańską Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Lutomiersku w klasie organów mgr Michała Olszewskiego. Następnie podjął dalszą edukację muzyczną w klasie organów prof. Romana Peruckiego dr Hanny Dys oraz as Macieja Zakrzewskiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (studia I stopnia ukończył w 2013 roku otrzymując tytuł zawodowy: licencjat). Obecnie kontynuuje studia w gdańskiej uczelni przygotowując się do obrony tytułu magistra w roku 2015. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich interpretacji oraz improwizacji organowej u tak znamienitych mistrzów jak m.in. prof. Helmut Deutsch (Niemcy), prof. Ludger Lohmann (Niemcy), prof. Pierre Damiano Peretti (Włochy), prof. Lorenzo Ghielmi(Włochy), prof. Angelo Castaldo (Włochy), prof. Andrea Macinanti (Włochy), prof. Józef Serafin (Polska), prof. Tomasz Adam Nowak (Polska/Niemcy). W roku 2012 brał udział w Konkursie Muzyki Organowej w ramach „XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego" w Rumi. Koncertował w Polsce oraz Norwegii, współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką biorąc udział w organizacji koncertów organowych na Pomorzu. Jest członkiem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane organizującego m.in. cykle koncertów organowych i kameralnych. Pełnił obowiązki organisty kościoła św. Barbary w Gdańsku i kościoła pw. św. Faustyny w Rotmance,a obecnie jest organistą kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny