X MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”

Sobota, 22/08/2015, 20:00
Kościół pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno - gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego "Słowo i muzyka u Jezuitów" (tradycyjnie towarzyszącemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie) stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli.
Podczas 17 koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi i inni instrumentaliści – kameraliści i soliści różnych generacji z europejskich ośrodków muzycznych, jak i artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, w tym utwory mało znane i rzadko wykonywane.
W dziesiątej edycji festiwalu jastrzębiogórskiego wezmą udział m.in.:
Eric Dalest (Francja, organy), Jürgen Wolf (Niemcy, organy), Ennio Cominetti (Włochy, organy), Andrzej Chorosiński (organy), Matthias Jacob (Niemcy, organy), Silvano Rodi (Włochy, organy), Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria, organy), Ignace Michiels (Belgia, organy), Franz Josef Stoiber (Niemcy, organy), Edyta Fil (flet), Eketerina Antokolskaya (Rosja, wiolonczela), Giulio Mercati (Włochy, organy), Gordon Mansell (Kanada, organy), Jacopo Brusa (Włochy, organy), Roman Perucki (organy), Łukasz Długosz (flet), artyści związani z Gdańskiem, w tym debiutant, Łukasz Szablewski (organy).
Na szczególną uwagę zasługuje koncert na zakończenie festiwalu. 26 sierpnia, odbędzie się koncert w wykonaniu dwóch polskich wybitnych solistów: Łukasza Długosza oraz Romana Peruckiego. Połączenie maestrii tych dwóch artystów w niecodziennej konfiguracji muzycznej, zagwarantuje melomanom najwyższy poziom artystyczny i oryginalność wykonania.

Jacopo Brusa organy
Tomasz Sadowski
prowadzenie

V. LÜBECK
Preludium g-moll

Georg BÖHM
Vater unser in Himmelreich

Dietrich BUXTEHUDE
Te Deum laudamus BuxWV 218

Felix MENDELSSOHN-BARTHOLDY
Sonata op. 65 n° 6
Choral: Andante sostenuto. Allegro molto.
Fuga
Finale: Andante

Cor KEE
Reeksveranderingen I in 4 secties

Nino ROTA
Sonata per Organo (1969)
Allegro giusto
Adagio
Allegretto calmo con grazia
Allegro

Jacopo Brusa urodzony w Pawii w 1985 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w rodzinnym mieście, w klasie klawesynu L. Mancino. Następnie kształcił się w klasie organów w Konserwatorium G. Verdiego w Mediolanie, które ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku. W tym czasie brał udział w wielu seminariach i kursach mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów takich jak: M. Radulescu, E. Bellotti, W. Porter, C. Bossert i H. Davidsson. W ramach programu Erasmus studiował w Hamburgu pod kierunkiem prof. Pietera van Dijka. W 2010 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w Trieście. Następnie przez trzy lata kształcił się w amsterdamskim konserwatorium w klasie organów prof. van Dijka (magisterium). W tym czasie poświęcał się muzyce baroku, ale również rozpoczął naukę kompozycji i dyrygentury (pod kierunkiem E. Acela, P. Mianitiego, A. Foglianiego, G. Gelmettiego w prestiżowej Chigiana Academy, H. Fabermanna i M. Gibsona w amerykańskim Bard College, D. Renzettiego w Bottega Maag w Pesaro. Jacopo Brusa jest laureatem międzynarodowych konkursów, w tym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Organowego Fano Adriano. Regularnie koncertuje w ramach znaczących festiwali organowych w Europie (Włochy, Holandia, Niemcy, Dania i Polska). Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Organowego Camillo Guglielmo Bianchi w Varzi. Od kilku lat współpracuje z operami w Pawii, Como, Kremonie, Brescii, Messynie, Bad Wildbad - jako asystent muzyczny i korepetytor brał udział w wielu produkcjach operowych. Ponadto jest konsultantem artystycznym opery Fraschini w Pawii oraz członkiem OperaLombardia. Był dyrygentem chóru Coro Città di Milano i zespołu wokalnego TOCH w Amsterdamie. Jacopo Brusa jest organistą kościoła Santa Maria del Carmine w Pawii.

jastrzebia gora patronat honorowy

Organizatorzy:

Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Ojcowie Jezuici
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Miasta Władysławowa.
Dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Pucku.

dofinansowania jastrzebia gora 2015

jastrzebia gora 2015 patronat medialny