KRYSTYNA ONAK "W INNYM ŚWIETLE"

Od Czwartek, 15/10/2015 -  18:00
Do Środa, 04/11/2015 - 16:00
Foyer główne 1. piętro

Wernisaż wystawy
15/10 godz. 18:00

krystyna onak obraz

Krystyna Onak

Studia artystyczne ukończyła w 1971 r. w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w prac. prof. Jacka Żuławskiego. W Okręgu Gdańskim ZPAP pełniła wiele funkcji w Zarządzie Okręgu pozostając od 2003 roku do tej pory skarbnikiem i organizatorem. W 2006, a następnie od 2008 kurator corocznych wystaw twórczości nieżyjących artystów Wybrzeża Gdańskiego w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia".
Inicjatorka i kurator I i II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego. Członek Jury 11 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej oraz 9 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej w Łodzi, a także członek i konsultant Rady Programowej 13 Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi.
Autorka tekstów krytycznych w katalogach do wystaw twórczości Z. Kałędkiewicza i K. Śramkiewicza.
Nauczyciel dyplomowany i autorka podręcznika do nauki plastyki (od 4 – 6 klasy) pt. „Do dzieła" oraz Książki Nauczyciela wydanych w 2005 r. przez wydawnictwo M. Rożak, a następnie nowe wydanie w 2011 r. – wydawnictwo Nowa Era.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą z zakresu malarstwa i tkaniny artystycznej min. w Niemczech, Szwecji, Nowym Jorku, Holandii, Francji, Czechach. Indywidualne wystawy malarstwa prezentowała m.in. w Berlinie, Hanau k. Frankfurtu n/ Menem, Malmö, Olsztynie i kilkakrotnie w Gdańsku. W 2010 r. uhonorowana Złotą Odznaką ZPAP. Laureatka stypendiów twórczych Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta m. Gdańska. W 2011 r. – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.