logotype

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

PERŁY MUZYKI MOZARTA, CZĘŚĆ II


Piątek, 3. marzec 2017, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  10-35zł

 Maestro... nie tylko skrzypiec

Tomaszewski Tomasz

Na zdjęciu Tomasz Tomaszewski

 

Tomasz Tomaszewski – skrzypce, dyrygent, pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin
Orkiestra Symfoniczna PFB


Program:
W.A. Mozart
Uwertura do opery Uprowadzenie z Seraju
III Koncert skrzypcowy G-Dur KV216
Serenada Haffnerowska
Marsz KV249

Znajomość twórczości tego europejskiego geniusza o nieograniczonej wyobraźni jest wciąż źródłem głębokiej przyjemności dla pokoleń słuchaczy. Jego kompozycje kameralne, solowe i symfoniczne stanowią podstawę programów wielu znaczących konkursów, przedmiot badań muzykologów i źródło fascynacji miłośników klaski. Tym razem program koncertu wypełnią utwory tylko tego kompozytora, co pozwoli publiczności skonfrontować różne oblicza twórczości kompozytora.

Tomasz Tomaszewski należy do najlepszych polskich skrzypków swojej generacji. Jest pierwszym koncertmistrzem Deutsche Oper Berlin oraz profesorem Universität der Künste Berlin. Po studiach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Tadeusza Wrońskiego uzupełniał naukę w Sankt Petersburgu u prof. Borysa Lwowicza Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Wolfganga Marschnera. Jako członek Kwartetu Polskiego był laureatem nagród na konkursach Jeunesse Musicales w Belgradzie oraz ARD w Monachium. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność jako solista , kameralista i dyrygent występując z koncertami na całym świecie. Tomasz Tomaszewski był wiele lat I skrzypkiem Stradivari Habisreutinger Streichsextett oraz członkiem European Fine Arts Trio. Obecnie jest prymariuszem renomowanego Polish String Quartet Deutsche Oper Berlin.
Jest także założycielem i kierownikiem artystycznym orkiestry Kammersolisten Der Deutschen Oper Berlin. Od 2011 jest również szefem artystycznym Baltic Nneopolis Orchestra Oraz Salonorchester der Deutsche Oper Berlin.
Tomasz Tomaszewski ma na swoim koncie wiele nagrań dla Radia, TV oraz wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Japonii. W r 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk za nagrania z European Fine Ars Trio, a w roku 2014 taką sama nagrodę za nagrania z orkiestrą Baltic Neopolis Orchestra - tym razem jako solista i dyrygent.
Jako ceniony pedagog prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, w Niemczech, w Belgii, w Hiszpanii, we Włoszech, w Japoniii Korei. Jest członkiem Jury wielu konkursów skrzypcowych.
Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym istniejących już 25 lat Międzynarodowych Kursów Muzycznych Im. Jerzego Hellera w Opolu. W 2006 zainicjował Festiwal Śląskie Lato Muzyczne, którym od początku kieruje. Od 2006 jest I Vorsitzender Internationale Beethoven Gesellschaft , a od 2013 również Prezydentem Europäisches Forum Polnischer Musik Berlin. Tomasz Tomaszewski jest przewodniczącym Jury powstałego z jego inicjatywy I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Im. Ludwiga van Beethovena , którego pierwsza edycja odbyła się we wrześniu 2015 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

 
 
 
 

Wróć