logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

Koncert symfoniczny połączony z Galą wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej


Piątek, 27/04/2018, 19:00
Sala Koncertowa PFB
 

Bilety w cenie  10-60zł

 CYKLE KONCERTOWE

KONCERT SYMFONICZNY POŁĄCZONY Z GALĄ WRĘCZENIA POMORSKIEJ NAGRODY ARTYSTYCZNEJ

George Tchitchinadze – dyrygent
Nino Gvetadze – fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik – prowadzenie

Program:
J. Haydn Symfonia G-dur nr 88
C. Saint - Saëns
II koncert fortepianowy g-moll op. 22

 

logoUMemail

 

Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.


27 kwietnia 2018 roku po raz dziewiętnasty zostanie wręczona Pomorska Nagroda Artystyczna. To najważniejsze wyróżnienie samorządu województwa pomorskiego kierowane do środowiska artystycznego naszego regionu. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie. Do tej pory wręczono aż 124 statuetki Gryfa Pomorskiego!
W 1998 roku sformułowano regulamin Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Istotnym novum było wprowadzenie dwustopniowego systemu wyróżniania i nagradzania twórców oraz organizatorów wydarzeń artystycznych. Obowiązywało wtedy dziewięć kategorii: Debiut roku, Literatura, Plastyka, Muzyka, Teatr, Kultura regionalna, Mecenat kultury, Całokształt twórczości, Wydarzenie kulturalne roku. PNA została wręczona w Operze Bałtyckiej
w Gdańsku.
1999 rok przyniósł zmianę formuły honorowania artystów i ludzi związanych ze sztuką za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury nowego, pomorskiego województwa.
Kandydatury zgłaszały stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i szkoły artystyczne oraz media, natomiast wyboru trzech nominacji w każdej z kategorii dokonywała tzw. Mała Kapituła. W jej skład wchodzili – i tak jest do dziś – przedstawiciele instytucji kultury oraz stowarzyszeń twórczych z województwa (ok. 20 osób). Nominowani – po trzech w każdej kategorii – byli poddawani „osądowi społecznemu”, tzn. dzięki współpracy z pomorskimi mediami, zwłaszcza prasą, wyłaniany był laureat dziesiątej kategorii, czyli Plebiscytu Publiczności.
W tym samym czasie – zwykle ok. miesiąca, nad wyborem laureatów zastanawiała się tzw. Duża Kapituła, powiększająca się z roku na rok o laureatów poprzednich edycji nagrody. Wybory były tajne – członkowie Kapituły wysyłali swoje głosy bezpośrednio do notariusza, który je zliczał i przygotowywał zalakowane koperty, wręczane osobom prowadzącym Galę Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Od pierwszej, za rok 1999, uroczystości wręczenia nagród odbywały się w studio Telewizji Gdańsk i były transmitowane na żywo.
Od roku 2001 Pomorska Nagroda Artystyczna stała się Nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego. To nie jedyna zmiana. W regulaminie PNA za rok 2004 zlikwidowano podział na kategorie i zmniejszono liczbę nagród do trzech – za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, gratyfikowane finansowo i statuetką Gryfa Pomorskiego, pozostawiono honorową nagrodę (statuetkę) dla Mecenasa Kultury. W roku 2009 do regulaminu wprowadzono kolejną zmianę – ustanowiono nagrodę pod nazwą Pomorska Nadzieja Artystyczna dla młodego, rokującego wielkie nadzieje na przyszłość twórcy, a także Nagrodę za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury (od 2013 roku zwaną Wielką Pomorską Nagrodą Artystyczną) przyznawaną przez marszałka województwa pomorskiego.
Obecnie wręczane gryfy zaprojektowała Maria Teresa Kuczyńska, w pierwszych latach wręczano statuetki autorstwa Sławoja Ostrowskiego.
Wraz ze zmianą regulaminu nagrody zmieniono też miejsce jej wręczania. Gala odbywa się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a towarzyszy jej koncert symfoniczny.

 
 
 
 

Wróć