Valdis Buss Krajobrazy

Piątek, 27/04/2018, 18:00
Foyer Główne

WYSTAWY

Valdis Bušs urodził się w 1924 roku na Łotwie. Po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii i brał udział w II Wojnie Światowej. Po zakończeniu wojny w 1945 roku rozpoczął naukę w Łotewskiej Akademi Sztuk pięknych.W 1949 roku, narzeczona artysty Anna zostaje zesłana na Syberię. Nie biorąc pod uwagę, że rozpoczął pracę dyplomową, Valdis Bušs idzie na urlop naukowy i wyjeżdża na Syberię do narzeczonej.W 1951 roku Valdis i Anna wracają na Łotwę, lecz skończyć pracy dyplomowej Valdisowi nie pozwolono. Przyczyna - ślub z represjonowaną. Zabroniono mu również zamieszkać w stolicy Łotwy, Rydze. W taki sposób Valdis Bušs został mieszkańcem miasta Jurmała.
W latach 90-tych, gdy Łotwa odzyskała niepodległość, Valdis Bušs był jednym z pierwszych malarzy, spośród tych, którzy mieli możliwość organizowania własnej wystawy poza granicami kraju – w Norwegii, Danii, Niemczech oraz innych państwach.
Przez całe życie aktywnie i twórczo pracował. Dzięki pracy twórczej przez całe życie, która wywarła znaczny wpływ na kulturę, w 2014 roku otrzymał nagrodę miasta Jurmała, i to był jeden ze sposobów uznania twórczości artysty.
Artystyczny sposób(metoda) tworzenia – kolor, któremu jest podporządkowana cała kompozycja oraz rysunek-obraz. Valdis Bušs wykorzystuje szerokie ekspresywne pociągnięcia pędzla, intensywną (bogatą) teksturę (fakturę), wykorzystając pędzle, jak również szpachle palety koloru. Kombinacja kolorów obrazów jest zupełnie nie typowa dla łotewskiej sztuki. Do kresu życia artysta pracuje malując przyrodę – pejzaże.
Twórczość Valdisa Bušsa jest męsko-sroga, lecz jednocześnie bardzo romantyczna. Ekspozycja zawiera 29 dzieł artysty, o tematyce głównie pejzażu – najbardziej ulubionej dla artysty.
W opinii historyków sztuki, V. Bušs rzadko wykorzystuje konkretny wątek, jego pejzaże są pozbawione dokładnych form, najważniejsze są: nastrój i emocja tego momentu. Podstawowe elementy natury - słońce, ziemia, woda, niebo, drzewo są odzwierciedlane w obrazach pełnych kolorów i światła, które są charakterystyczne dla tego artysty.
Wiosną 2014 Valdis Bušs przyznał się: “Znalazłem nowy sposób wyrażenia, maluję bardziej ogólnie, przenośnie. Chcę odtworzyć słońce, światło, zrozumieć ich istotę filozoficzną”. Najważniejszym środkiem-zasobem jego sztuki jest kolor, któremu podlega kompozycja oraz obraz.

grafika vlo