logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

Oberton String Octet


Piątek, 04/05/2018, 19:00
 

Bilety w cenie  10-45zł

 Koncert kameralny

Program:

Oktet smyczkowy op. 11, Preludium i Scherzo, D. Szostakowicz, 10min

Oktet op. 176, Joachim Raff, 27minut.

***

Oktet smyczkowy op. 7, G. Enescou, 40 min

 

Oberton String Octet składa się z ośmiu studentów uczelni KUG w Graz, pracujących wspólnie od 2015 roku. Każdy z członków zespołu jest z innego kraju - Łotwa, RPA, Ukraina, Włochy - skrzypce, Polska, Kolumbia - altówki, Austria, Słowenia - wiolonczele. Oberton String Octet występował między innymi w Filharmonii w Graz (Graz Musikverein, Stefaniensaal).

 

octet

OBERTON STRING OCTET
Oberton String Octet to zespół złożony z ośmiu instrumentalistów smyczkowych, którzy poznali sięna studiach w Austrii w 2015 roku. Już po kilku miesiącach wspólnych przygotowań najbardziej znanego na tę formację utworu- napisanym przez 17-letniego F. Mendelssohna Oktetu Smyczkowego Es- dur op. 20, współpraca ruszyła w profesjonalnym kierunku, owocując wieloma koncertami w całej Europie. Obecnie każdy z członków zespołu kształci się pod okiem światowej klasy profesorów na Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w Austrii. Każdy z muzyków pochodzi z innego kraju, lecz pomimo istotnych różnic z tym związanych, łączy ich przyjacielska więź oraz wielka pasja i radość ze wspólnego wykonywania muzyki. Wraz z każdym koncertem udowadniają, że jej sztuka i piękno unoszą się ponad wszelkie podziały i jednoczą ludzi niezależnie od kraju pochodzenia, kultury, bądź wygłaszanych poglądów. W kwietniu 2016 roku Oberton String Octet wystąpił na prestiżowym koncercie Zusammenspiel w Austrii. Występ okazał się wielkim sukcesem i został nagrany i transmitowany przez program pierwszy austriackiego radia OE1. W 2016 roku zespół występował między innymi podczas: 22th Music Nights of Sarajevo w Bośni i Herzegowinie, gdzie spotkał się z dużym uznaniem krytyków czy Euro Chamber Music Festivalw Gdańsku, wykonując między innymi specjalnie napisany na tę okazję i dedykowany Oberton String Octet utwór, napisany przez Paula Maiera. W 2017 roku oktet wziął udział między innymi w cyklu koncertów Spiegelungenw Graz, wystąpił na koncertach we Włoszech, festiwalu letnim Styrian Chamber Music Festival w Austrii, a także zadebiutował na scenie wiedeńskiej. Oktet regularnie bierze udział w koncertach charytatywnych, wśród nich w ramach współpracy z Caritas Austria w Bludenz, gdzie zbierano środki finansowe na pomoc dla osieroconych przez AIDS dzieci w Etiopii. Zespół wystąpi wkrótce także na festiwalach w Szwajcarii i Łotwie, a w maju 2018 roku na niezwykle prestiżowej scenie Stefaniensaal w Musikverein Graz w Austrii.


SKŁAD ZESPOŁU

SKRZYPCE
Yevgeny Chepovetsky (ŁOTWA) urodził się w Rydze na Łotwie w 1995 roku. Ukończył tam szkołę Emil Darzins Riga Special Music School. Od 2008 roku studiuje na Universität für Musik und Darstellende Kunst Graz w klasie skrzypiec prof. Borisa Kuschnira. Yevgeny jest laureatem wielu łotewskich i międzynarodowych konkursów w Tallinie, Rydze, Wilnie (Grand Prix), Weimarze, a wśród nich także David Oistrakh International Competition w Moskwie. Zdobył pierwsze nagrody na Latvian State Competition (2004, 2008, 2014). Uczestniczył w wielu festiwalach na Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji (Vladimir Spivakov International Festival “Moscow Meets Friends”w 2010 roku). Od 2004 roku Yevgeny studiował w klasie kompozycji Peterisa Vasksa w Rydze, a niedługo potem, w 2006 zdobył pierwszą nagrodę na Latvian Competition of Young Composers. W październiku 2006 miał zaszczyt zagrać dla Królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II podczas jej wizyty na Łotwie.


Anna van der Merwe (RPA) urodziła się w Republice Południowej Afryki. Anna ukończyła studia licencjackie z wyróżnieniem w klasie prof. F. Bacharova na uniwersytecie w Cape Town. Podczas swoich studiów w RPA zdobyła wiele nagród i brała udział w wielu konkursach krajowych oraz wystąpiła przed Barackiem Obamą podczas jego wizyty w Cape Town. Także podczas studiów miała przyjemnośćwystąpićna najbardziej prestiżowej wiedeńskiej scenie należącej do Wiener Musikverein w Austrii. Jako solistka występowała z Johannesburg Philharmonic oraz Kwazulu-Natal Philharmonic. Anna regularnie współpracuje z Cape Philharmonic Orchestra. Brała udział w kursach mistrzowskich pod okiem artystów takich jak m. in.: Daniel Rowland, Mi-kyung Lee, czy Shlomo Mintz. Obecnie kształci się w klasie skrzypiec prof. S. Viertel na studiach magisterskich w Universität für Musik und Darstellende Kunst Graz w Austrii. Jej studia są możliwe dzięki hojnemu wsparciu Oppenheimer Memorial Trust.


Andrij Uhrak (UKRAINA) to młody skrzypek pochodzący z Ukrainy. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w szkole muzycznej w Iwano - Frankiwsku. W 2011 roku ukończył studia w klasie M. V. Sora w Lviv Musical Boarding School wraz z debiutem solowym w Filharmonią Lwowską, gdzie wykonał Koncert Skrzypcowy nr 5H. Vieuxtemps’a. W latach 2011-2013 studiowałna Lysenko Lviv National Music Academy. W latach 2013 - 2017 studiował na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Graz w Austrii w klasie prof. V. Stankovic. Obecnie kontynuuje tam studia magisterskie. Andrij jest wielokrotnym laureatem konkursów i uczestnikiem wielu festiwali muzycznych w Austrii, Francji, Niemczech, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Szwajcarii, Słowenii, Włoszech oraz w Polsce. Od 2015 roku aktywnie koncertuje wraz z Oberton String Octet. Andrij jest także współzałożycielem tria fortepianowego SoloWay Trio.


Alberto Stiffoni (WŁOCHY) urodził się w Treviso we Włoszech. W wieku siedemnastu lat ukończył studia z najwyższym wynikiem w konserwatorium w Rovigo, zaś obecnie studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunstw Graz w Austrii w klasie skrzypiec prof. Andreja Bielowa. Kształcił się także u artystów takich jak: Marco Rizzi, Krzysztof Węgrzyn, Pavel Vernikov i Igor Ozim. Alberto zdobył nagrody na wielu międzynarodowych konkursach m. in. European Music Competition - Città di Moncalieri (pierwsza nagroda przyznana przez Marcello Abbado), Riviera Etrusca Competition w Toskanii (pierwsza nagroda przyznana przez Cristiano Rossi), 23rd International Violin Competition “Young Virtuoso - ZAGREB 2017”; pierwsze nagrody wraz z pianistką Iriną Vaterl na konkursach: Antonio Salieri International Competition w Legnago, Stockholm International Music Competition. Alberto został także zaproszony do udziału w Joaquin Turina International Chamber Music Festival w Sewilli oraz, przez wiolonczelistę Enrico Bronzi, na Nei suoni dei luoghi Festival.


ALTÓWKI
Martyna Fąferek (POLSKA) to altowiolistka pochodząca z Gdyni. W latach 2011-2014 studiowała w klasie altówki prof. Ireny Albrecht na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2014 roku po ukończonych studiach licencjackich otrzymała stypendium Eramus+ na wyjazd na studia magisterskie na Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w Austrii w klasie prof. Matthiasa Maurera, byłego lidera altówek z Royal Concertgebou w Orchestra w Amsterdamie. Od tamtego czasu mieszka i kontynuuje studia w Austrii, kształcąc się także pod okiem prof. Petera Ochsenhofera. W 2017 roku ukończyła także studia magisterskie w klasie altówki prof. Ireny Albrecht i as. K. Tymendorfa na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Martyna uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich pracując z artystami takimi jak m. in.: Hartmut Rohde (Carl Flesch Music Academy 2017), Jerzy Kosmala, Martin Outram, czy Paul Cortese (I, Culture Orchestra 2015, 2017).W 2014 roku dostała prestiżową nagrodę Fryderyka za album orkiestrowy “Kilar. Angelus, Exodus, Viktoria”. W 2016 roku otrzymała jako solistka trzecią nagrodę na Przesłuchaniach Altowiolowych im. Tadeusza Gonetaw Krakowie. Od 2015 roku jest aktywnym członkiem Oberton String Octet, ale chętnie koncertuje we wszystkich możliwych formacjach kameralnych.

Jorge Enrique Lozano (KOLUMBIA) urodził się w Bogocie w Kolumbii. Ukończył tam studia w klasie altówki Sandry Arango na Pontifical Xaverian University. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich z m. in. Juttą Puchhammer-Sédillot, Paulem Cortese, Krzysztofem Chorzelskim, Ori Kam, Richardem Young, Clarą Takarabe, Joanną Mendoza, Emersonem DiBiaggi. Jorge współpracował z orkiestrami m. in: Bogotá Symphony Orchestra Foundation, Colombia Youth Philharmonic Orchestra, czy Bogotá Youth Philharmonic Chamber Orchestra. Uczestniczył w takich festiwalach jak: 29th Curitiba Music Festival (2011), Santa Catarina Music Festival w Brazylii (2010/2011) oraz Cartagena Music Festival w 2013 roku. Jorge obecnie studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie altówki prof. Matthiasa Maurera, byłego lidera altówek Royal Concertgebouw w Amsterdamie.

WIOLONCZELE
Floris Fortin (AUSTRIA) urodził się w 1995 roku w Austrii w Graz. Obecnie studiuje w klasie wiolonczeli prof. Juliana Arpa na Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w Austrii. Jest laureatem wielu austriackich konkursów dla wiolonczelistów i zespołów kameralnych oraz regularnie uczestniczy w międzynarodowych kursach mistrzowskich z artystami takimi jak: Rudolf Leopold, Reinhard Latzko, Franz Bartolomey, Christoph Richter czy Christian Poltéra. Floris współpracuje jako wiolonczelista tutti z orkiestrami: Recreation, Großes Orchester Graz, jest także członkiem Viennese Jeunesse Orchestra. Poza licznymi występami solowymi, Floris występuje w różnych formacjach muzyki kameralnej - w trio fortepianowym, sekstecie wiolonczelowym czy oktecie smyczkowym. Występował na międzynarodowych festiwalach takich jak: 22th Music Night of Sarajevo, Euro Chamber Music Festival w 2016 roku w Gdańsku.


Ema Grčman (SŁOWENIA) urodziła się w 1996 roku w Lublanie w Słowenii. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku sześciu lat. W latach 2014-2016 studiowała w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu w klasie wioloczeli prof. Waltera Dešpalja. Obecnie kontynuuje naukę na Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w Austrii w klasie prof. Juliana Arpa. Ema uczestniczyła w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich współpracując m.in. z artystami: Martin Ostertag, Christoph Richter, Marko Ylönen, Monika Leskovar, Giovanni Gnocchi, Rudolf Leopold, Claudio Bohorquez. Młoda, utalentowana wiolonczelistka jest zwyciężczynią kilku międzynarodowych konkursów: Antonio Janigro, Hrvatsko Društvo Glasbenihi Plesnih Pedagoga (Chorwacja), Petar Konjović (Serbia), TEMSIG National Competition, Glasbeni Center Edgar Willems (Słowenia) oraz Antonio Salieri (Włochy). W 2016 roku założyła wraz ze skrzypaczką Mają Horvat duet, w którym instrumentalistki odnoszą sukcesy na krajowych scenach Słowenii oraz poza nią. Ema Grčman w lutym 2018 roku w Lublanie zadebiutowała jako solistka wykonując Koncert podwójny J. Brahmsa z towarzyszeniem Slovenian Philharmonic Orchestra.

 

Oktett1

 
 
 
 

Wróć