Cykl koncertów organowych "Bliżej Bacha"

Wtorek, 22 maj 2018, 20:00
Bazylika św, Mikołaja w Gdańsku

Koncerty organowe "Bliżej Bacha"

BACH - INSPIRACJE

Arkadiusz Bialic - organy

Nicolaus de Grigny (1672 – 1703)
3 fragmenty Kyrie z Messe d’Orgue
1er. Kyrie en Taille, Á 5, Cromorne en Taille Á 2 parties, Dialogue sur les Grands Jeux

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
(Transkrypcja na organy Koncertu a-moll na 2 skrzypiec i orkiestrę Op. III, No 8 (RV 522) Antonio Vivaldiego autorstwa J.S. Bacha)

Koncert a-moll (wg Vivaldiego) BWV 593
1. Allegro
2. Adagio
3. Allegro

Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)
Passacaglia in d BuxWv 161

Marcel Dupré (1886 – 1971)
Ave Maris Stella op. 18, nr 3 (Preludium chorałowe w stylu Johanna Sebastiana Bacha)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i Fuga Es Dur BWV 552

ABfotoczarno biae

Arkadiusz Bialic urodził się w Krakowie. Należy do czołówki polskich organistów.
Od osiemnastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą promując w szczególności muzykę polską.

W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. J. Serafina a rok później Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy) w klasie prof. Z. Száthmary. Dalsze studia kontynuował w klasie solistycznej pod kierunkiem prof. D. Rotha w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, które ukończył dyplomem Konzertexamen w 2003 roku. Swoje umiejętności doskonalił również na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: M.C. Alain, G. Boveta, O. Latry, J. Laukvika, L. Lohmana, D. Titteringtona, H. Vogla. Za wybitne osiągnięcia był wielokrotnie wyróżniany stypendiami fundacji polskich i niemieckich, w tym m.in. Ministra Kultury i Sztuki RP oraz Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD).

Jest zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych konkursach organowych w tym m.in. III. Nagrody na Schweizer Orgelwettbewerb w 1998 roku oraz II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2000 roku. W 2002 roku jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji, gdzie uzyskał II Grand Prix, co otworzyło przed nim drogę do międzynarodowej kariery solowej.

W ramach swej działalności koncertowej występował na wielu renomowanych festiwalach we Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii i Włoszech oraz na większości znaczących festiwali organowych w Polsce. Jako solista występował m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Narodowej Orkiestry Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Ma także na swym koncie szereg prawykonań utworów współczesnych, nagrania płytowe oraz nagrania archiwalne dla polskiego i słowackiego radia.

Arkadiusz Bialic jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, prezesem Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego, a od 2014 roku również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Krakowie.

bach