Teresa Grabowska - Czas utracony

Foyer

Czas utracony
Wystawa z cyklu Rzeczywistość niewyobrażona-III

Malarstwo na jedwabiu i prace realizowane na papierze czerpanym

"Z mojego dorobku wybrałam do wystawy kilka wcześniejszych prac, które wytyczały i nadawały kierunek moim działaniom twórczym oraz te najnowsze, które postrzegam jako stanowiące kontynuację moich rozwiązań i syntezę moich poszukiwań artystycznych. Są to prace malowane na jedwabiu oraz prace tworzone na papierze czerpanym, monotypie i reliefy".

KobierzecXV2017monotypiapapierczerpanyte

Komentarz autorski:

W moim dziesięcioletnim dorobku mam prace malarskie na płótnie, realizacje malarskie na jedwabiu, witraże, monotypie, kolaże, reliefy z papieru oraz prace ceramiczne. Wciąż poszukuję, sięgam po różne techniki i rozwiązania odkrywając je dla siebie. Inspiracją pozostaje dla mnie natura, jednak nie interesuje mnie jej odwzorowywanie a raczej poszukiwanie własnej interpretacji otaczającego mnie świata, jego pozostawiony ślad, zapis poprzez formę i kolor, przetworzony przez moją wrażliwość artystyczną i wyobraźnię.
W mojej twórczości wciąż przewijają się i przenikają te same wątki i tematy malarskie, rozwijane i rozbudowywane w kolejnych cyklach: Kurtyna, Przejście, Lapidarium, Kobierzec, Listy...
Są to prace malowane na jedwabiu oraz prace tworzone na papierze czerpanym, monotypie, reliefy czy kolaże.
W mojej sztuce staram się bronić i przedstawiać wartości uniwersalne, piękno i dobro, które są sensem ludzkiego życia, a jednocześnie obronić własną niezależność artystyczną, wolność. Nie podążam za nurtami, modami, trendami, komentarzami obyczajowymi czy ideologicznymi, które stały się domeną sztuk wizualnych. Świat, który tworzę na jedwabiu i papierach czerpanych, to rzeczywistość na granicy przestrzeni widzialnych i niewidzialnych, próba wejrzenia w głąb. To podążanie za nadzwyczajnością, którą przesłania nam dręcząca codzienność. Tworząc nie szukam dosłowności, próbuję dotrzeć do tego co niepoznawalne, niewyrażalne, co w tym momencie staje się rzeczywistością, istniejącą na granicy czasu i przestrzeni, uniwersalną. Czas przeżyty, utracony staje się więc źródłem narodzin nowego, zaczyna przez to istnieć w przestrzeni uniwersalnej, odzyskanej, w przestrzeni gdzie rodzi się sztuka. Sztuka jest tą siłą, która łączy świat rzeczywisty ze światem niewyobrażonym.

KobierzecXIV

Teresa Grabowska

Pochodzi z Gdańska. Absolwentka Wydziału Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych Schola Posnaniensis w Poznaniu. Dyplom magisterski z wyróżnieniem w pracowni prof. Wojciecha Sadley’a w 2007 roku.
Zajmuje się sztuką wizualną : malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu, collage, grafika, monotypia, witraż oraz ceramika.
W latach 1995-96 udział w warsztatach malarstwa w Putney School Of Art’ Londyn. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Udział w konfrontacjach artystycznych, plenerach i warsztatach malarskich. Prace w muzeach i zbiorach prywatnych. Kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowch w Polsce i za granicą.

Wybrane wystawy, wyróżnienia i nagrody :

- Wyróżnienie na II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego, Gdańsk (2007);
- 11 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź (2010);
- Wystawa indywidualna malarstwa na jedwabiu „Duży Format” towarzysząca 13 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny i 8 Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej, Gdynia (2010);
- 6 Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna”, Muzeum Rzemiosła, Krosno (2010);
- Wystawa indywidualna „Figury i Fantomy”, Druskienniki (2011);
- Wystawa indywidualna „Ichtios”, Polska Filharmonia Bałtycka, Gdańsk (2011);
- Wystawa zbiorowa Jubileusz 100-lecia ZPAP - Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Gdańsk (2011);
- Wystawa indywidualna „Listy do Przyjaciół”, Galeria ZPAP, Gdańsk (2012);
- Wystawa indywidualna „Kolor światła”, Galeria ZPAP, - Wystawa indywidualna „Materia i światło” towarzysząca XIV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi, (2013); i 9 Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej, Gdańsk (2013);
- Grand Prix na I Biennale Malarstwa na Jedwabiu, Milanówek (2014);
- 8. Międzynarodowe Biennale Miniatury, Częstochowa, (2014);
- Wystawa zbiorowa w ramach projektu „Jan Heweliusz i jego Gdańsk”, Londyn (2014);
- Wystawa zbiorowa z cyklu Mistrz i uczniowie „ Malarstwo materii”, Galeria BWA Książ (2015);
- 10 Międzynarodowe Triennale Miniatury Tkackiej Batlic Mini Textile, Gdynia (2016);
- 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź (2016);
- Wystawa indywidualna towarzysząca XV Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Unikatowej w Łodzi i 10 Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni, Galeria Debiut, Gdynia (2016);
- Wystawa indywidualna ‘Rzeczywistość niewyobrażona’, Gdyńska Galeria Filmowa, Gdynia( 2017);
- Wystawa indywidualna „Rzeczywistość niewyobrażona II”- edycja gdańska, Galeria „Punk’ Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Gdańsk (2017)
- Medal przyznany przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Gdańsk ( 2017)

KobierzecXIII2018monotypiapapierczerpany