Chopin nad wodami Motławy – Strumień muzycznej energii

CYKLE KONCERTOWE, Chopin nad wodami Motławy

Franciszek Lewandowski, Rafał Lewandowski

Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie

F. Chopin Scherzo b-moll op. 31 (Rafał Lewandowski)
F. Chopin Ballada As-dur op. 47 (Franciszek Lewandowski)
F. Chopin Walc Des-dur op. 64 (Franciszek Lewandowski)
F. Chopin Walc cis-moll op. 64 (Rafał Lewandowski)
F. Chopin Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 (Rafał Lewandowski)
A. Jonas Suita nr. 3 (Rafał Lewandowski)
C. Debussy "L` Isle Joyeuse" Wyspa Szczęśliwa (Rafał Lewandowski)

Bilet rodzinny: 40 zł

Franciszek Lewandowski jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, oraz absolwentem Prywatnej Szkole Muzycznej I st.‘’Concertino’’ w Gdyni (klasa fortepianu mgr Magdaleny Bonieckiej). Laureat wielu konkursów pianistycznych, m.in: I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ‘’Jan Sebastian Bach na nowo odkryty”, I nagroda i Grand Prix wszystkich grup wiekowych oraz szereg nagród specjalnych podczas XI Włocławskich Spotkań Klas Fortepianu im. Tadeusza Chmielewskiego, II nagroda na IX Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi, 2 nagroda na XIV Żyrardowskim Konkursie Pianistycznym, II nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod honorowym patronatem Rafała Blechacza w Nakle nad Notecią (2015,2017), II nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Turznie, III nagroda na XI Konkursie Pianistycznym ‘’Muzyka Krajów Nadbałtyckich’’ w Wejherowie, tytuł laureata podczas I Festiwalu Pianistycznego ‘’Alla Polacca’’ w Warszawie. Debiutował w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina. Występował również z recitalem zorganizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Muzeum – domu urodzenia Chopina w Żelazowej Woli. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo 2015 i 2016 brał również udział w koncercie w muzeum Witolda Lutosławskiego, wykonując utwory tego kompozytora. Od 2015 roku jest Stypendystą Prezydenta Miasta Gdyni.

12264170 F.Lewandowski

Rafał Lewandowski ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Jako stypendysta tej uczelni brał udział w kursie mistrzowskim w Weimarze, a następnie ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia pod kierunkiem Bernarda Ringeissena i Jean Pierre`a Berlingena w Conservatoire National de Rueil Malmaison we Francji. Rafał Lewandowski prowadzi ożywioną działalność koncertową; występował w wielu krajach Europy: w Polsce, Austrii, Włoszech, Danii, Francji, Niemczech, Chorwacji. Jako solista w koncercie Princeton Symphony Orchestra debiutował w nowojorskim Lincoln Center i od tego czasu często powraca z koncertami do USA. Brał udział w europejskich i amerykańskich prestiżowych festiwalach muzycznych np. Rencontres Internacionales Frederic Chopin a Nohant (Francja), Connecticut Opus Magnum (USA), Bargemusic Master Series (USA), Here and Now New York Festiwal (USA), Letni Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Gdański Festiwal Pianistyczny Fermata. Zainaugurował obchody Roku Chopinowskiego we Francji wspólnym recitalem z Cedriciem Tiberghien w Paryżu. W ramach programu Chopin 2010 wykonywał w Polsce i za granicą recitale złożone z utworów solowych oraz kameralnych Fryderyka Chopina. Rafał Lewandowski występuje zarówno jako solista jak i kameralista współpracując z wieloma wybitnymi instrumentalistami, dyrygentami i wokalistami. Oprócz znanych dzieł z literatury pianistycznej chętnie prezentuje również utwory rzadko wykonywane oraz prawykonania muzyki współczesnej (np. dedykowane pianiście Suity fortepianowe Alicji Jonas i Jonathana Dawe) Z powodzeniem angażuje się w różnorodne projekty muzyczne, np. autorskie aranżacje popularnych standardów. Dokonał licznych nagrań dla wytwórni płyt i stacji radiowych w Polsce, we Francji i USA.

Dyskografia ( 7 Płyt CD dla wydawnictw: Concertino, Acte Prealable, Soliton, JRD)

MOZART  Koncerty fortepianowe KV 466, 595 - z orkiestrą PFK Sopot dyr. K. Wroniszewski (Concertino),
CHOPIN Utwory wybrane (Soliton),
CHOPIN  Sonaty - solo oraz z K.Wroniszewskim / wiolonczela (Soliton),
CHOPIN  Recital live in Paris (J.R.D.)
Romantic Violin & Piano solo i z Natalią Walewską / skrzypce ( Soliton)
Astor Piazzola – 4 Pory Roku - z Krzysztofem Olczakiem / akordeon i Grupa 5u (Soliton)
Lili i Nadia Boulanger – „Clairieres dans le ciel”, „Melodies” – z Anną Fabrello / sopran (Acte Prealable), Antoni Rutkowski – Sonata – z Pawłem Kuklińskim / skrzypce (Acte Prealable), Alicja Jonas – Suity

Kontakt : Concertino, Adres: 81-547 Gdynia, ul. Popiela 24,