Wernisaż wystawy Marii Jędrzejczyk

Piątek, 9. listopad 2018, 17:30
Foyer Rozeta

Tytuł „Feel Harmony” nawiązuje do etymologii słowa „FILHARMONIA”.
Człowiek zajmował się poszukiwaniem Harmonii i Piękna jako przeciwieństwa Chaosu przez wiele wieków.
W sztuce nowożytnej, w epoce Renesansu z powodzeniem sięgano do tych wartości estetycznych określonych już w starożytnej Grecji, zdefiniowane a nawet wyliczone matematycznie i geometrycznie. Zależności te odnaleziono i zbadano w przyrodzie jako zjawiska zadane człowiekowi przez Naturę.
Tymczasem sztuka współczesna od tych wartości i wydaje się pogrążać w chaosie. Pojawiają się coraz to nowe definicje sztuki.
Znikome zainteresowanie sztuką współczesną widoczne jest nie tylko w pustawych galeriach sztuki.
Współczesna ulica jest również wyrazem zagubienia i chaosu, niezależnie od aktualnej mody.
Każdego dnia, ubierając się jest zmuszony do stworzenia własnego wizerunku plastycznego, w którym czuje się dobrze lub źle i jednoczenie demaskuje poziom edukacji plastycznej.
Pośród częściowe zrekonstruowanego, w duchu siedemnastego wieku Gdańska, na moich obrazach pojawiają się postacie z tego okresu. Tęsknimy do tamtej architektury, tamtych strojów i do estetyki tego okresu.
Mój performance jest satyrycznym, wizualnym przekazem tych problemów.

Ekspozycja będzie dostępna do 07.12 br.

Maria Jędrzejczyk

Maria Irena Jędrzejczyk

Nazywam się Maria Irena Jędrzejczyk. Jestem artystką – plastykiem, magistrem sztuki.
Studia ukończyłam w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (ASP) w roku 1974.
W roku 1998 ukończyłam Scenariopisarstwo w Camerimage Film School w Toruniu.
W roku 2015 ukończyłam przewodnicki kurs PTTK w Gdańsku
Za moją pracę twórczą (wiele wystaw w kraju i za granicą, realizacje witraży w Afryce), dydaktyczną (praca w Technikum Budowlanym w Gdańsku, I liceum w Gdańsku) i społeczną (praca w Związku Polskich Artystów Plastyków) zostałam uhonorowana przez Ministra MKiS:
- Medalem Gloria Aris w r. 2008
- odznaką Zasłużony Działacz Kultury w 2005 r.
Za najważniejsze z moich twórczych dokonań uważam realizacje moich projektów witraży i metaloplastyki w kościołach i katedrach w Afryce: w Bassar, Lomoe i w Socode.
Najważniejsze indywidualne wystawy krajowe miały miejsce w Gdańsku, Gdyni , Krakowie i w Warszawie.
Ostatnia wystawa indywidualna p.t. „W słońcu i w świetle łuczywa” w marcu 2018 r. miała miejsce w kutnowskim Centrum Muzyki i Tańca w Kutnie.
Ważniejsze wystawy za granicą: w Citizzen Gallery w Yokohamie w roku 1992, San Diego 1991, W Utrechcie (1990), w Sztokholmie (2009).
Moje liczne zainteresowania, zdobytą wiedzę i doświadczenia łączę staram się łączyć w pracy twórczej; w malarstwie i pisaniu. Performance – teatr plastyczny – jest tą formą wypowiedzi plastycznej, która umożliwia mi to połączenie.