logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

GJP Współczesność i klasyka


Piątek, 16/11/2018, 19:00
Sala Koncertowa PFB
 

Bilety w cenie  10-45zł

 Gdańska Jesień Pianistyczna

Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległejkup bilet 24

Kariera Daniela Smitha, australijskiego dyrygenta zaczęła się od pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego im. Fitelberga w Katowicach w 2014 roku. Kompozytor zachwycił wtedy krytyków odczytaniem Koncertu na orkiestrę Lutosławskiego. Nie dziwi więc że połowę koncertu wypełnią dzieła wielkich polskich kompozytorów XX wieku Góreckiego i Pendereckiego. Trzy tańce Góreckiego, to jeden z mniej znanych utworów śląskiego mistrza, natomiast Koncert fortepianowy to najbardziej chyba kontrowersyjne dzieło Pendereckiego. Wygwizdany przez część publiczności na Warszawskiej Jesieni doczekał się druzgoczącej krytyki Andrzeja Chłopeckiego – charyzmatycznego krytyka zajmującego się muzyką współczesną. Mimo (a może właśnie dzięki) tych kontrowersji koncert Pendereckiego znalazł się w repertuarze wielu pianistów. Tym razem przedstawi go gdańskiej publiczności białoruski pianista Rostislav Krimer – muzyk bardzo wszechstronny, równie ceniony za interpretacje koncertów fortepianowych Mozarta jak i muzyki współczesnej, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora renomowanego Festwilau im. Bashmeta w Mińsku. Rostislav Krimer został mianowany Ambasadorem (Star Ambassador) mistrzostw Europy 2019, jak również “Przyjacielem UNICEFu”.
Po współczesności czas na klasykę. VI Symfonia Beethovena zwana Pastoralną to jedyna z symfonii Beethovena zawierająca ilustracyjny program. Mamy tu do czynienia z zupełnie innym Beethovenem niż zmagający się ze światem i przeznaczeniem twórcą V Symfonii. Beethoven w VI Symfonii to kompozytor bliski natury i prekursor rodzącego się romantyzmu, z jego ilustracyjnymi tendencjami.

Daniel Smith – dyrygent
Rostislav Krimer – fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik – prowadzenie

 

Program:

Henryk Mikołaj Górecki - Trzy tańce op. 34 na orkiestrę
Krzysztof Penderecki - Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie
Ludwig van Beethoven - VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

 

Cena karnetu normalnego za pięć koncertów GJP w dniach 09, 12, 16, 21, 23 listopada 2018 - 125 złotych.

 

16.11.18 Daniel Smith   16.11.19 rostislav krimer

 

Patronat medialny:

TVP3 2016

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

tuttiPLPWM logo czarnobiale 1

Niepodlegla logo CMYK kolor 1

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

Koncert objęty programem „flharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga 

  IMiT

 
 
 
 

Wróć