Wystawa zbiorowa Heleny Jacyno, Zuzanny Gajos, Gabrieli Trynkler - 3 x sztuka

Wernisaż
16.05, godz. 18.00, Foyer Rozeta

Wstęp wolny

Wystawa dostępna w terminie 16.05-27.05. Możliwość oglądania ekspozycji tylko podczas trwania koncertów.

Helena Jacyno

Urodzona we Lwowie, teraz mieszka i pracuje w Przemyślu. Wykształcenie artystyczne zdobyła na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i na ASP w Krakowie , gdzie ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie . W 2014 roku obroniła tytuł doktorski. Pracę doktorską pt. ‘Podróże w czasie i przestrzeni ‘ wykonała w unikalnej technice malarstwa na szkle. Stworzyła manualny „photoshop″, gdzie wrażenia nawarstwiają się na siebie, znikają; zaś szkło wykorzystała jako warstwy - malując na i pod szkłem.
Uprawia malarstwo (w tym malarstwo na szkle), grafikę, rysunek, ceramikę, batik, wycinankę artystyczną. Na stałe współpracuje jako scenograf z Polskim Teatrem Ludowym we Lwowie.
Artystka zrealizowała ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestniczyła wielu w plenerach malarskich i brała udział w miedzynarodowych unikatowych projektach artystycznych.

Ostatnie wystawy indywidualne:

2014 - Galeria Sztuki Współczesnej / BWA w Przemyślu (malarstwo)
2015 - BWA Olkusz (malarstwo, collage)
2015 - BWA Miechów Galeria „U Jaksy″ (malarstwo)
2015 - Galeria Stara Kręgielnia, Przemyśl (malarstwo na szkle)
2015 - Galeria Rynek 6, Jarosław (rysunek, szkło)
2016 - Zamek w Wiśniczu (malarstwo)
2016 - Galeria Stara Kręgielnia, Przemyśl (malarstwo, collage)
2017 - Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (malarstwo)
2017 - Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu (malarstwo)
2017 - Galeria Stara Kręgielnia (collage, malarstwo na szkle)
2017 - Galeria Rynek 6 MOK Jarosław (malarstwo)
2017 - Muzeum Druku w Cieszynie (grafika)

Zuzanna Gajos

Urodzona 08.07.1975 r. w Radomiu. W 1995 uzyskała tytuł Technika Konserwatora Dzieł Sztuki w Liceum Sztuk Plastycznych w Radomiu. W 2000 roku otrzymała tytuł Magistra Sztuki na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej, gdzie też pracowała w latach 2000-2009 na stanowisku asystenta w pracowni rzeżby i malarstwa. W roku 2012 ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymując tytuł doktora w dziedzinie Sztuki Piękne.

Kurator wystaw:
„Wymiary Wolności” MCSW Elektrownia, Radom 2010
„Rytmy i Rytuały” Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom 2011
„Oblicza Azji” Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa 2013, Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom 2014, Galeria ASP w Krakowie 2015
„Po drugiej stronie cienia” Galeria Ostrołęka 2013, Galeria XX1 Warszawa 2014

Wystawy
Udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i 10 indywidualnych, w Polsce i za granicą (Warszawa, Kraków, Radom, Łódź, Łęczyca, Przemyśl, Ostrowiec Świętokrzyski, Częstochowa, Ostrołęka, Wałbrzych, Książ, Toruń, Kowno, Lwów, Bańska Bystrzyca, Czeski Cieszyn, Berlin, Nowy Jork).

Nagrody i wyróżnienia:
Trzykrotne, roczne stipendium dla młodzieży szczególnie uzdolnionej im. Edwarda Kiełtyki przyznawane przez wojewodę radomskiego (1994,1995, 1997)
Stypendium w ramach projektu „Mazowieckie Stypendium Doktoranckie” w 2009 r.
Wyróżnienie w XI Międzynarodowym Salonie Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski 2012.

Gabriela Trynkler

Urodziła się w Gdańsku, tu mieszka i tworzy .W latach 1979 – 82 studiowała grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od 1982 roku malarstwo w PWSSP w Gdańsku. W 1985 roku uzyskała dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego.
W 1993 roku przebywając w Wielkiej Brytanii jako stypendystka rządu brytyjskiego podjęła stałą artystyczną współpracę ze szkockimi artystami z Glasgow Group.
W 2005 i 2010 roku otrzymała Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska, a w 2013 i w 2016 roku Stypendium dla Twórców Kultury Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2015 roku została uhonorowana Medalem Prezydenta Miasta Gdańska za działalność kulturalną na rzecz Gdańsk.
Działa społecznie na rzecz środowiska artystów. Jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków. Obecnie jest kuratorem Galerii Jednego Dzieła przy Fundacji Wspólnota Gdańska.
W 2018 roku powstał album „Energia Światłem Malowana” będący podsumowaniem twórczości artystki wydany przez wydawnictwo WSPOLNY STÓŁ przy Fundacji Wspólnota Gdańska.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem Brała udział w licznych wystawach, plenerach i konkursach w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także w Kanadzie, USA, Japonii, Chinach, Afryce Południowej i Australii. Swoje prace prezentowała na ponad osiemdziesięciu wystawach indywidualnych i ponad stu pokazach zbiorowych w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Szwecja, Francja, Holandia , Szkocja i Litwa).