logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Inauguracja sezonu 2019/2020. Muzyka ze Starego i Nowego Świata


Piątek, 13/09/2019, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  15-65zł

 Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Na inaugurację sezonu gruziński dyrygent i szef artystyczny Filharmonii Bałtyckiej George Tchitchinadze oraz hiszpański pianista Luis Fernando Pérez przygotowali jeden z najbardziej radosnych koncertów Mozarta – Koncert C-dur KV 467. A obok słonecznego, klasycznego Mozarta muzyka dwóch romantyków: Brahmsa i Dworzaka.
Hiszpański pianista, Luis Fernando Perez, specjalizujący się głównie w muzyce hiszpańskiej nie stroni też od klasycznego repertuaru, jak i od dzieł wielkich romantyków. Z szefem gdańskich filharmoników, Georgem Tchitchinadze, występował już wiele razy, wykonując m. in. II Koncert Rachmaninowa. Tym razem obu artystów usłyszymy w jednym z najbardziej efektownych koncertów Mozarta, w Koncercie C-dur KV 467. Koncert ten jest zgodnie z charakterem swojej tonacji bardzo pogodny i radosny, choć pojawiają się w nim momenty bardziej dramatyczne (pojawienie się II tematu I części w ciemnej tonacji g-moll).
Jako wstęp do tego koncertu posłuży również pogodna (zwłaszcza jak na Brahmsa) i bardzo efektowna Uwertura akademicka napisana dla Uniwersytetu jako wyraz wdzięczności za otrzymany doktorat. Drugą część koncertu wypełni najsłynniejsza symfonia przyjaciela Brahmsa – czeskiego kompozytora Antoniego Dworzaka. IX Symfonia, nosząca przydomek Z Nowego Świata, to dzieło niezwykle efektowne, ale nie wykraczające poza ramy klasycznej symfoniki. Znajdziemy tu echa „indiańskich” melodii zasłyszanych przez kompozytora podczas pobytu w Nowym Jorku i okolicy, które nadają temu dziełu swoisty koloryt.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze 
- dyrygent
Luis Fernando Pérez - fortepian
Konrad Mielnik - prowadzenie

 

Program:
Johannes Brahms - Uwertura akademicka e-moll op. 80 [11']
Wolfgang Amadeusz Mozart - Koncert fortepianowy C-dur KV 467 [30']
Przerwa [20']
Antoni Dworzak - IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata op. 95 [40']

luis fernando perez 3

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepła SA pion RGB

 

 
 
 
 

Wróć