Koncert finałowy festiwalu Gdynia Classica Nova. The best of Mozart

Niedziela, 20/10/2019, 17:00
Teatr Muzyczny w Gdyni

Koncert symfoniczny

Massimiliano Caldi i największe przeboje muzyki Mozarta. Koncert zapowiada się fascynująco –kup bilet 24 w pierwszej części muzyka instrumentalna, w drugiej wybrane fragmenty z oper geniusza z Salzburga.
Chociaż są słynniejsze symfonie Mozarta, prezentowana na początku koncertu Symfonia Es-dur doskonale nadaje się na otwarcie wieczoru. Jest to właściwie typowa uwertura włoska, pełna wigoru, z nutką melancholii w środkowej części i kończąca się beztroskim finałem. Koncert fortepianowy C-dur powstały 12 lat później to utwór o wiele głębszy i poważniejszy. A przy tym jego tematy są tak proste, że wydawałoby się, iż każdy może je napisać. Nic bardziej złudnego, prostota Mozarta jest bardzo wyrafinowana, obok radosnych melodii pojawiają się dramatyczne momenty, a w koncertach fortepianowych ujawnia się już ten zmysł dramatyczny, który w pełni miał się objawić w operach.
W drugiej części przenosimy się więc w świat opery. Żywiołem Mozarta była opera buffo, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów. Nawet tak poważny temat, jak historia niepoprawnego uwodziciela Don Giovanniego, która nie jest wolna od morderstw i gwałtów zostaje obleczony przez Mozarta w formę wesołego dramatu (dramma giocoso). Jednak w tych wesołych ariach kryją się nierzadko poważne treści. Podszyty niepokojem dialog Figara i Zuzanny z Wesela Figara, uroczy duet Don Giovanniego i Zerliny, który w niczym nie zapowiada mających potem nastąpić wydarzeń, czy pełna efektów wirtuozowskich aria Dorabelli z Così fan tutte, ukazują jakby powierzchnię zjawisk, pod którymi skrywa się nierzadko prawdziwy dramat. I tylko czasami, jak w uwerturze do Don Giovanniego, utrzymanej w fatalistycznej tonacji d-moll, pokazuje Mozart swoje drugie oblicze.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Massimiliano Caldi – dyrygent
Tomasz Rak – baryton
Katarzyna Mackiewicz – sopran
Maurizio Baglini – fortepian

Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia Es-dur nr 26 KV 184 [8’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy C-dur KV 467 [30’]
Przerwa [20’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Così fan tutte [4’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria Dorabelli Ah scostati...Smanie implacabili z opery Così fan tutte [3’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria Guglielmo Rivolgete a lui lo sguardo z opery Così fan tutte [5’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Don Giovanni [6’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria Don Giovanniego Metà di voi qua vadano z opery Don Giovanni [3’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Duet Don Giovanniego i Zerliny Là ci darem la mano z opery Don Giovanni [3’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara [5’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria hrabiny Rozyny E Susanna non vien...Dove sono z opery Wesele Figara [7’]
Wolfgang Amadeusz Mozart – Duet Zuzanny i Figaro Cinque, dieci, venti z opery Wesele Figara [3’]

Bilety w wersji online dostępne przez przycisk "kup bilet" powyżej. W sprzedarzy fizycznej dostępne wyłącznie w:

Gdyńskie Centrum Kultury, ul. Jana z Kolna 25, Gdynia oraz w Culture Box ul. Świętojańska 30, Gdynia.

massimiliano caldi fot. Grazia Lissi

fot. Grazia Lissi