logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Inauguracja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Spokój i namiętność


Piątek, 08/11/2019, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  15-75zł

 Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Dwa arcydzieła wielkiej symfoniki prezentowane na dzisiejszym koncercie, choć powstały zaledwie w odstępie 70 lat stanowią dwa bieguny, jeżeli o chodzi o wyraz i ekspresję. V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena to sztuka apollińska, którą cechuje niezwykła równowaga, spokój i wyważenie proporcji. Fortepian i orkiestra stanowią tu przeciwstawne, zmagające się siły, ale w całości dzieła panuje prawdziwe olimpijski spokój. Nic dziwnego, że koncert ten otrzymał przydomek Cesarski.
Natomiast V Symfonia Czajkowskiego to wybuch namiętności. Chociaż Czajkowski zachowuje klasyczną formę czteroczęściowej symfonii, wywodzącej się z beethovenowskich tradycji, napełnia te klasyczną formą romantycznymi treściami. Dokonuje zresztą pewnej ważnej modyfikacji klasycznej formy, ponieważ podobnie jak w IV Symfonii Czajkowski wprowadza temat przewodni, który przewija się przez wszystkie części. I chociaż V Symfonia nie posiada programu, mamy wrażenie, że przewijający się poprzez wszystkie części temat ma charakter tematu losu, podobnie jak to ma miejsce w IV Symfonii, gdzie sam kompozytor tak wyjaśnia swoją myśl muzyczną.
Oba wielkie dzieła usłyszymy w wykonaniu znakomitych polskich wykonawców. Młody pianista Szymon Nehring, którego karierę rozpoczął sukces na Konkursie Chopinowskim, wyraźnie rozszerza swój repertuar poza romantyczne ramy i chętnie sięga zarówno do klasyki, jak i muzyki XX wieku. Marek Pijarowski – jeden z najbardziej doświadczonych polskich dyrygentów, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu i I dyrygent Filharmonii Poznańskiej jest częstym i cenionym gościem polskich filharmonii.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Marek Pijarowski – dyrygent
Szymon Nehring – fortepian
Konrad Mielnik – prowadzenie

Program:
Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 [37’]
Przerwa [20’]
Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64 [50’]

Karnet za 3 koncerty: 8/11, 15/11, 22/11 w cenie 75-105 zł. 

fot. Piotr Markowski

fot. Piotr Markowski

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

   IMiT 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

 
 
 
 

Wróć