logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Gdańska Jesień Pianistyczna. W podróży przez muzyczną Europę


Piątek, 15/11/2019, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  15-65zł

 Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Grecki dyrygent, wykształcony w Rosji Dimitris Botinis zaproponował bardzo efektowny program, ukazujący zarówno wszelkie barwy orkiestry, jak i pozwalający popisać się soliście. W popularnym koncercie Griega wystąpi młoda japonka Yu Kosuge, która świetnie sprawdza się w wirtuozowskim repertuarze (ma ona na swoim koncie między innymi nagranie Etiud Chopina i Liszta).
Koncert rozpocznie uwertura Berlioza Karnawał rzymski, która ukazuje w pełni możliwości romantycznej orkiestry. Uwertura ta pierwotnie powstała z myślą o operze Benvenuto Cellini, która okazała się jednak nieudanym przedsięwzięciem. Po paru latach, kiedy kompozytor opublikował uwerturę do tej opery w lekko zmienionej formie i pod nowym tytułem, okazała się ona niezwykłym sukcesem.
Koncert fortepianowy a-moll Griega ma wiele cech wspólnych z powstałym ponad 20 lat wcześniej Koncertem fortepianowym a-moll Schumanna w tej samej tonacji. Jednak wiele też różni te dzieła. Przede wszystkim koncert Griega jest bardziej efektowny i wirtuozowski. Grieg nadaje mu też wyraźnie narodowego charakteru poprzez stosowanie w pierwszej części zwrotów melodycznych charakterystycznych dla norweskiej muzyki ludowej, jak i wprowadzenie tematów norweskich tańców w trzeciej części.
I wreszcie Pietruszka – jeden z pierwszych baletów Strawińskiego. Powstał on w latach 1910-1911 i od razu spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności (już za parę lat premiera kolejnego baletu Strawińskiego – Święto wiosny okaże się skandalem). Po drugiej wojnie światowej Strawiński zrewidował instrumentację swego baletu i w tej wersji usłyszymy Pietruszkę na dzisiejszym koncercie.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Dimitris Botinis – dyrygent
Yu Kosuge – fortepian
Konrad Mielnik – prowadzenie

Program:
Hector Berlioz – Uwertura Karnawał rzymski op. 9 [6’]
Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16 [30’]
Przerwa [20’]
Igor Strawiński – Pietruszka (wersja 1947) [33’]

Karnet za 3 koncerty: 8/11, 15/11, 22/11 w cenie 75-105 zł.


Yu Kosuge011

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

   IMiT 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

 
 
 
 

Wróć