logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Dwa oblicza symfoniki rosyjskiej


Piątek, 06/03/2020, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  15-65zł

 Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Patrząc w biogramy Prokofiewa i Szostakowicza kompozytorów dzieli 15 lat. Każdy z nich posiadał swój indywidualny język muzyczny, Prokofiew bardziej motoryczny z wyrazistą rytmiką, Szostakowicz natomiast nowoczesny, ale często nawiązujący do dawniejszych technik. Obaj jednak zapisali się trwale w historii muzyki i dzieła obydwu mają swoich wiernych słuchaczy. 

Urodzony w rejonie Doniecka Prokofiew po studiach w Petersburgu rozwija swoją kompozytorską i pianistyczną karierę. III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 jest najpopularniejszym chyba utworem tego gatunku w dorobku kompozytora i łączy melodyjność i śpiewność z rosyjskimi tematami ludowymi. Prokofiew, który poddawany był krytyce za zbytnią ostrość, czy nawet brutalność brzmień, decyduje się na zwrot stylu języka utworu, przełamuje go i łagodzi.

Dzieło Szostakowicza natomiast należy oceniać przez pryzmat sytuacji politycznej, w jakiej znalazł się kompozytor. Trudno dziś powiedzieć, na ile programy, którymi opatrywał swoje dzieła są tylko rodzajem ofcjalnej fasady, a na ile wyrażają autentyczną inspirację. Dzięki rozmowom, jakie przeprowadził z artystą muzykolog Wołkow (choć są one przez niektórych uważane za nie w pełni wiarygodne) wiemy, że niektóre z utworów Szostakowicza miały zupełnie inne przesłanie, niż to
ofcjalne. XII Symfonia nosi tytuł Rok 1917 i jest poświęcona Leninowi. Wykorzystuje w niej kompozytor wiele melodii rewolucyjnych (m. in. Warszawiankę), a jej poszczególne części mają tytuły programowe. W tym wypadku wygląda na to, że kompozytor, który rok przed ukończeniem symfonii wstąpił do partii komunistycznej, rzeczywiście chciał wykonać zlecone mu przez władze zadanie.
Czy jednak zmienia to wartość napisanej przez niego muzyki?

Orkiestra Symfoniczna PFB
Daniel Smith – dyrygent
Alexander Gavrylyuk – fortepian

Program:
Sergiusz Prokofiew - III koncert fortepianowy op. 26 [27']
Przerwa [20’]
Dymitr Szostakowicz – XII Symfonia d-moll Rok 1917 op. 112 [38’]

06.03

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

   IMiT 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Wróć