15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Sobota, 04/07/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Vincent Thevenas - organy
Edyta Słomska - wiolonczela

Heinrich Scheidemann - Verbum caro factus est (intabulacja motetu H. L. Hasslera)
Francisco Correa de Arauxo - Tiento de tiple de septimo tono
Johann Caspar Kerll - Capriccio sopra il cucu
Franz Tunder - Christ lag in Todesbanden
Jan Sebastian Bach – Suita na wiolonczelę solo C-dur nr 3 BWV 1009
Jan Sebastian Bach – Koncert d-moll BWV 596

Vincent Thévenaz

Profesor organów i improwizacji w Haute Ecole de Musique w Genewie, tytularny organista i carillonista katedry Saint-Pierre w Genewie.
Jego koncerty zaprowadziły go do wielu krajów europejskich, a także do Argentyny, Urugwaju, Kanady i Indii. Po otrzymaniu pełnego wykształcenia (improwizacja organowa, fortepianowa, klasyczna i jazzowa, muzykologia, teoria muzyki, reżyseria, śpiew), pragnie ukazywać słuchaczom wiele różnych aspektów instrumentu organowego: jako solista, jako kameralista czasem klasycznymi instrumentami (skrzypce, flet), a czasem dziwacznymi (róg alpejski, instrumenty perkusyjne). Gra na wielu instrumentach klawiszowych, takich jak fisharmonia, organy Hammonda, organy teatralne i carillon. Pasjonuje się improwizacją, poświęca się jej na fortepianie oraz organach, zwłaszcza podczas improwizacji muzyki do niemych filmów.
W latach 2009-2010 podczas 14 koncertów zaprezentował cały organowy dorobek J.S.Bacha, co doniosło ogromny sukces. Jego duet z saksofonistą Vincentem Barras, zatytułowany „W”, proponuje słuchaczom oryginalny repertuar uwieczniony na dwóch płytach CD. Nagrał także dwie płyty CD dla wytwórni Sony wraz z Gli Angeli Ensemble of Geneva (Stephan MacLeod). Współpracuje również z wieloma zespołami i dyrygentami (Orchestre de la Suisse Romande, Ensemble Contrechamps, Ensemble Vocal de Lausanne, Scharoun Ensemble of Berlin Philharmonic, Valery Gergiev, Heinz Holliger, Michel Corboz, Lawrence Foster, Antonio Pappano itp.). W 2005 roku założył Orchester Buissonnier, zespół młodych muzyków, których regularnie prowadzi w roli dyrygenta.

Edyta Słomska

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Studia pierwszego i drugiego stopnia ukończyła w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasach prof. Danjulo Ishizaki i Ramóna Jaffe.
Od 2019 związana z Polską Filharmonią Bałtycką, w latach 2016-2019 była członkiem Filharmonii Drezdeńskiej, a w latach 2018-2019 uczestniczyła w  Akademii Orkiestrowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Muzyków „Petar Konjović” w Serbii, Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych „Bohdan Warchal” na Słowacji, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach i Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.
Uczestniczyła w wielu kursach orkiestrowych, kameralnych i solowych w Niemczech, Austrii, Włoszech, Szwajcarii i na Węgrzech.
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Junges Tonkünstler Orchester, Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Deutschlandstipendium.

Belka Jastrzebia 2020