15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Środa, 22/07/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Bogdan Narloch - organy
Roman Gryń - trąbka

Jeremiah Clarke – Marsz księcia Danii
Jan Sebastian Bach – Fantazja i fuga g-moll BWV 542 (organy)
Jan Sebastian Bach – Opracowanie chorału Werde munter, mein Gemüte z Kantaty nr 147 Jesu bleibet eine Freude
John Stanley – Trompet Voluntary
Hans-André Stamm – Rondo alla Latina
Conrad Zwicky – Miniaturen über Schweizer Volkslieder PRAWYKONANIE
Władimir Wawiłow – Ave Maria (przypisywane G. Cacciniemu)
Sverre Eftestol – The Yarmouth Belle
Marek Czerniewicz – For My Godfather na flugelhorn i organy
Karol Kurpiński – Cavatina

Bogdan Narloch

Studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Prowadziło je wielu wybitnych europejskich organistów. Jest doktorem habilitowanym profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego bardzo aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD, m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Poza działalnością dydaktyczną i artystyczną zajmuje też budownictwem organowym, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.

Roman Gryń

Należy do wybitnych polskich wykładowców i wirtuozów trąbki. Po zakończonych studiach Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności u wybitnych pedagogów m.in. u Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tara w Bayreuth. Jest laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku (1985). Pracę zawodową rozpoczął w roku 1983 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986-1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy a od roku 1986 do 2007 był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Ponad to współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą, występując we wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i USA. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i profesorem zwyczajnym w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę trąbki, pełniąc jednocześnie od 2002 roku funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Bardzo często zasiada w jury konkursów krajowych i międzynarodowych . Prowadzi warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej.

Belka Jastrzebia 2020