15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Sobota, 25/07/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Felicjan Rosca - organy

Michael Schneider – Preludium i fuga C
Veronica Anghelescu - Toute l'âme résumée, après un poème par Stéphane Mallarmé
Serban Nichifor - Vom Himmel Hoch
George Enescu – Preludium i fuga w starym stylu
André Knevel - Toccata

Wstęp wolny

Solista, pedagog i publicysta Pipe Organ jest jednym z najwybitniejszych współczesnych rumuńskich organistów. Obecnie jest profesorem klasy organów na Wydziale Muzycznym West University of Timisoara. Jest prezesem Rumuńskiego Towarzystwa Hymnologicznego (2008), członkiem Rumuńskiego Związku Kompozytorów i Muzykologów (2005), członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Hymnologicznego (IAH) od 1995 r. oraz członkiem Stowarzyszenia „Zygmunt Toduţă” w Klużu Napoca (1997).
Ukończył organy w Konserwatorium „Ciprian Porumbescu” w Bukareszcie w 1977 r. Studiował m.in. u Millana Schlechta z Pragi, Marcela Pérèsa z Francji, Lehotki Gábora z Budapesztu. W 2000 roku został doktorem sztuk muzycznych, broniąc pracę pt. „Inkluzja w rumuńskiej sztuce organowej i pedagogice”, koordynowanej przez profesora Eduarda Terenyi.
Koncertuje w Rumunii i za granicą, m.in. w Ateneum (Bukareszt), Radio Hall (Bukareszt), Pałacu Kultury (Tg. Mures), State Philharmonics of Oradea, Arad, Tg. Mureş, Satu Mare, Timişoara, a także w kościołach ze słynnymi organami z Braszowa, Sibiu, Mediaş, Sighişoary itp. Jako solista koncertował w Austrii, Argentynie, Białorusi, Kanadzie, Czechosłowacji, Niemczech, Danii, Francji, na Węgrzech itp.
Jest dyrektorem wielu festiwali krajowych i międzynarodowych. Opublikował kilka książek współpracując z wybitnymi współczesnymi organistami.

Belka Jastrzebia 2020