15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Środa, 29/07/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Karol Hilla - organy
Michał Szczerba - waltornia

Jan Sebastian Bach – Preludium C-dur, BWV 547
Robert Schumann – AllegrettoVier skizzen fur Pedalflugel op. 58
Jan Sebastian Bach/Johann Ludwig Krebs – Fuga sopra il Magnificat (Meine Seele erhebet den Herren), BWV 733
Mieczysław Surzyński – Chant triste op. 36
Sigfrid Karg-Elert – Wachet auf, ruft uns die Stimme op. 65
Jan Janca – Elegie
Alexandre Guilmant – cz III. Allegro vivace - II Sonata D-dur op. 50
Gioachino Rossini – Le Rendez-vous de chasse (arr. B. Depoorter)
Bernhard Krol – Laudatio
Georges Barbouteu – Pieces Poetiques

Karol Hilla

Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 ukończył z wyróżnieniem Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu, gdzie kształcił się w latach 2002-2008 pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera (stypendium, studia podyplomowe). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski, Ludger Lohmann, Lorenzo Ghielmi i.in. Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Litwa, Holandia, Finlandia, Czechy). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, „Camerata Nova” ze Szczecina oraz Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym „Grand Prix de Chartres”. Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Pełni również funkcję organisty w Kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, w ramach którego organizuje festiwale muzyki organowej. Dopełnieniem działalności artystycznej jest działalność pedagogiczna jako nauczyciela, wykładowcy (Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdyni, Akademia Muzyczna w Łodzi, kursy mistrzowskie). Uzyskał nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2009. W latach 2018-19 dokonał nagrań (wraz z innymi organistami gdańskimi) wszystkich dzieł organowych gdańskiego kompozytora Daniela M. Gronaua. Nagrania te zostały wydane na płytach CD. W 2020 roku obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.

Michał Szczerba

Urodził się w 1982 roku, jest pierwszym waltornistą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie również ukończył Akademię Muzyczną w klasie waltorni Edwarda Danieckiego. Doskonalił również swoje umiejętności pod okiem tak znamienitych artystów, jak Radovan Vlatković czy Frøydis Ree Wekre. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonii w Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Olsztynie, Kielcach, z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Royal Band of the Belgian Guides. Regularnie wykonuje też solowe recitale na festiwalach muzycznych w całej Polsce. Jest aktywnym kameralistą , członkiem zespołu Hornet Quartet, z którym zdobył Srebrny Medal na konkursie Svirel w Słowenii oraz zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie kwartetów waltorniowych organizowanym przez International Horn Society w Natal w Brazylii. W latach 2004 – 2014 współtworzył również kwintet blaszany Hevelius Brass, z którym koncertował w wielu krajach Europy. Jako muzyk orkiestrowy, regularnie współpracuje z niemal wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Malaysian Philharmonic Orchestra. Był finalistą i laureatem wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Edwina Golnika w Łodzi w 2006 roku. Jego dorobek nagraniowy to dwie płyty solowe, pięć kameralnych oraz kilkadziesiąt orkiestrowych w roli pierwszego waltornisty. Od 2016 roku prowadzi klasę waltorni na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest rezydentem i wykładowcą w ramach Corno Brass Music Festival. Michał Szczerba jest artystą firmy Stomvi.

Belka Jastrzebia 2020