logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Muzyka w zabytkach starego Gdańska


Czwartek, 06/08/2020, 19:15
Bazylika św. Brygidy
 

Bilety w cenie  

 Muzyka w zabytkach starego Gdańska

Bałtycki Kwintet Dęty:
Agnieszka Respondek – flet
Ewa Naczk-Jankowska – fagot
Marietta Stefaniak – obój
Karol Respondek – klarnet
Zbigniew Kaliciński – róg
Dorota Kucharczyk
- prowadzenie

Program:
Jan Sebastian Bach - Jesus bleibet meine Freude
Arcangelo Corelli - Suita (Praeludium, Gavotta, Andante, Corrente, Largo, Menuetto)
Ignacy Jan Paderewski - Legenda op. 16 nr 1
Andrzej Panufnik - Suita staropolska

Bałtycki Kwintet Dęty został założony przez Karola Respondka oraz zaprzyjaźnionych gdańskich muzyków w roku 1990. W ciągu kilku pierwszych lat działalności zespół osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności. W czasie swojej prawie 30-letniej działalności Kwintet Bałtycki wziął udział w konkursach muzyki kameralnej w Illzach i Tours (Francja), uczestniczył w wielu cyklicznych imprezach muzycznych, między innymi: Muzyka w Królewskich Łazienkach, Per Cameram Ad Ecclesiam, Gdańskie Dni Młodych Kompozytorów, Koncerty Dominikańskie. Występował na Festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej (m. in. w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Słupsku, Giżycku, Pelplinie), jak również koncertował w tak szacownych miejscach jak: Pałac Wilanowski w Warszawie, Pałac Działyńskich w Poznaniu, Zamek Działyńskich w Kórniku, Zamek w Krokowej, Schloss Elmau w Bawarii i Marienlyst w Danii, ponadto koncertował w Konsulacie Polskim w Strassbourgu . Kwintet Bałtycki regularnie, w prawie nie zmienionym składzie, występuje na estradzie kameralnej Filharmonii Bałtyckiej oraz corocznie bierze udział w letnim cyklu koncertowym "Muzyka w zabytkach Gdańska". Na co dzień, muzycy Kwintetu współpracują z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku i Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. W 20 rocznicę powstania zespół nagrał i wydał swoją pierwszą płytę stanowiącą podsumowanie dotychczasowej działalności. Płyta zawiera m.inn. Obrazki z wystawy M.Musorgskiego w transkrypcji Karola Respondka.

AGNIESZKA RESPONDEK - flet, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki w Międzynarodowym Konkursie "Praska Wiosna" 1986. Uczestniczka Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales 1986. Występowała na wielu festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans. Obecnie jest flecistką orkiestry Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Współpracowała z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Filharmonią Koszalińską oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni. Koncertuje z Bałtyckim Kwintetem Dętym, Grand Trio Brillant i Trio Con Fervore, z którym nagrała 2 płyty CD. Występowała w wielu krajach Europy - Niemcy, Francja, Holandia, Dania, Belgia, Szwecja, Szwajcaria.

EWA NACZK - JANKOWSKA - fagot, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fagotu prof. Wojciecha Orawca w 1990 roku. Była finalistką konkursów : Praska Wiosna 1991, Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach w 1989 i 1991 - IV miejsce, Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy w 1987 - II miejsce, Muzyki Kameralnej w Katowicach w 1987 - wyróżnienie. Od 1989 pracuje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występowała jako solistka. Współpracowała również z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonią Olsztyńską, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, w Płocku, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się również pracą pedagogiczną. Jest członkiem Kwintetu Bałtyckiego od 1990, z którym występowała w kraju i za granicą.

MARIETTA STEFANIAK - obój, uzyskała dyplom Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie oboju prof. Józefa Raatza. W latach 1984-87 współpracowała z Opera Bałtycką w Gdańsku, w latach 1987-1989 z Państwową Operą w Bydgoszczy. W latach 1989-1991 była muzykiem Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, o od 1991 stale współpracuje z Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku będąc jednocześnie pierwszą oboistką orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Członkiem Kwintetu Bałtyckiego jest od jego założenie w 1990 roku, występując równocześnie jako kameralistka w innych trójmiejskich zespołach.

ZBIGNIEW KALICIŃSKI - róg, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie rogu prof. Ryszarda Watorowskiego. W 1987 został finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku. Od roku 1984 był pierwszym waltornistą orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną W.Rajskiego oraz Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Członkiem Kwintetu Bałtyckiego jest od 1996. Jako ceniony kameralista występuje również z Oktetem Dętym Opery Bałtyckiej oraz zespołem "Coro di corni".

KAROL RESPONDEK - klarnet
Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Po studiach czasowo współpracował z katowickim NOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej.
Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa).
Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.
Jest autorem wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I. F. Dobrzyńskiego , bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty.

Bałtycki_Kwintet_Dety.jpg

Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk 

 

 
 
 
 

Wróć