logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Muzyka w zabytkach starego Gdańska


Środa, 12/08/2020, 19:00
Ratusz Staromiejski / Nadbałtyckie Centrum Kultury
 

Bilety w cenie  

 Muzyka w zabytkach starego Gdańska

Piotr Kwaśny – skrzypce
Mirosława Sumlińska – fortepian
Klaudiusz Grabowski
- prowadzenie

Program:

Franz Schubert - Sonata na skrzypce i fortepian D-dur D384 nr 1 (I. Allegro molto, II. Andante, III. Allegro vivace)
Ludwig van Beethoven - Sonata na skrzypce i fortepian nr 9 A-dur op. 47 Kreutzerowska (I. Adagio sostenuto-Presto, II. Andante con variazioni, III. Presto)

Piotr Kwaśny urodził się w 1979 r. w Krakowie. Dzięki stypendiom ukończył Curtis Institute of Music w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych (prof. Yumi Scott i prof. Ida Kavafian) oraz Musikhochschule w Lubece w Niemczech u prof. Shmuela Ashkenasiego. Na uczelni tej ukończył również studia podyplomowe w klasie prof. Wilfrieda Laatza. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi gdzie dyplom uzyskał pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej. Kameralistykę studiował m.in. w Filadelfii u Petera Wiley (Trio Beaux Arts), Michaela Tree (Kwartet Guarneri) i Josepha Silversteina (Boston Symphony) oraz w Lubece u Waltera Levina (Kwartet LaSalle). Od września 2014 r. jest zaangażowany w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Stale współpracuje z pianistą Michałem Drewnowskim oraz założonym przez niego zespołem New Art Chamber Soloists, jako I skrzypek. Brał udział w festiwalach muzycznych Schleswig-Holstein, Montpellier, w Festiwalach Brahmsowskich w Lubece oraz w Festiwalu Chopin nad Nettą.

Był stypendystą Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej, a w latach 2003-07 Fundacji Oscara i Very Ritter w Hamburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u Schlomo Mintza i Eduarda Gracha w Izraelu, Thomasa Brandisa (Berliner Philharmoniker) w Niemczech oraz w kursie kameralistyki pod kierunkiem Shmuela Ashkenasiego (Kwartet Vermeer) w Holandii.

Piotr_Kwaśny.jpg

Mirosława Sumlińska w 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. W czerwcu 2016 r. ukończyła Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w specjalności „duet fortepianowy” w klasie prof. prof. Agliki Genovej i Liubena Dimitrova. Od października 2006 pracuje w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie prof. Anny Prabuckiej-Firlej; obecnie na stanowisku adiunkta.

Jest laureatką wielu konkursów solowych m.in. otrzymała II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2007). Od wielu lat szczególne miejsce w jej artystycznej działalności zajmuje muzyka kameralna. Jako kameralistka zdobyła szereg nagród zarówno na ogólnopolskich, jak też na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej, m.in.:
• półfinalistka Chicago International Duo Piano Competition, USA (2016)
• III nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Valberg /Francja/ (2009)
• III nagrodę oraz nagrodę publiczności w kategorii duetów na cztery ręce na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega w Oslo (2009)
• Grand Prix w kategorii zespołów kameralnych na IX Międzynarodowym Konkursie – Festiwalu „Muzyka bez granic” w Druskiennikach /Litwa/ (2009)
• III nagrodę oraz nagrodę specjalna za najlepsze wykonanie „Wariacji na temat Paganiniego” Witolda Lutosławskiego na XVI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku /Czechy/ (2009)
• trzy nagrody specjalne na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2008), w tym nagrodę specjalną JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie dla najlepszego polskiego duetu fortepianowego
• II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku w duecie fortepianowym (2007)
• finalistka II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino w kategorii duetów fortepianowych (2006)
• III nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Oleśnicy (2006)
• finalistka IV Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006)
• I nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Franciszka Schuberta w Jeseniku (2005).
Mirosława Sumlińska brała udział w wielu koncertach, prezentując się zarówno w programie solowym, kameralnym, a także z orkiestrą (Państwowa Filharmonia Bałtycka w Gdańsku pod dyrekcją Michała Nestorowicza oraz pod dyrekcją Jacka Rogali, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta). Współpracowała z Kwartetem smyczkowym „Amber” oraz z kwartetem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Koncertowała w kraju i zagranicą (m.in. Szwajcaria, Izrael, Białoruś, Niemcy, Bułgaria, w kwietniu 2008 r. na zaproszenie Chopin Foundation of the United States odbyła tournée koncertowe w Stanach Zjednoczonych). Od 2019 r. jest członkiem Baltic Trio (wraz z Andrzejem Wojciechowskim – klarnet i Maciejem Kułakowskim – wiolonczela).

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich i warsztatach, zarówno pianistycznych, jak i kameralnych, pracując pod kierunkiem wybitnych pedagogów, takich jak m. in. John O’Conor, Dina Joffe, Eugen Indjic, Nicolai Petrov, Massimiliano Genot, Janusz Olejniczak, Viera Nossina, Ewa Pobłocka, Anastas i Dora Slavchev, Jerzy Marchwiński, Sebastian Hamann, Patsy Toh, Alexander Bondurianski, Ramutė Vaitkevičiūtė, Dalia Balsytė, Guarneri Trio.

Od 2013 roku regularnie prowadzi warsztaty dla pianistów i kameralistów w Arts Academy w Turku /Finlandia/.

W maju 2007 r. Mirosława Sumlińska została zwyciężczynią prestiżowego konkursu „Czerwona Róża” wyłaniającego najlepszego studenta spośród wszystkich uczelni Trójmiasta. Jest również stypendystką Ministra Kultury (2005/2006), Ministra Kultury i Sztuki (2006/2007), stypendystką Fundacji Hansa i Eugenii Jütting w Stendal/Niemcy (2007), laureatką stypendium kulturalnego Miasta Gdańska „Młody Gdańszczanin” (2011), stypendystką programu „Kultura polska na świecie” realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza (2013) oraz laureatką prestiżowego programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2010). W 2017 roku została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Sumlinska_photo.jpg

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

ww_new_NCK_logo_color.JPG 

 

 

 
 
 
 

Wróć