Wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności 2020” wraz z operą „ahat-ili – siostra bogów”

Poniedziałek, 31/08/2020, 19:00
Sala Koncertowa

Bilety w cenie  104zł

Wydarzenia organizatorów zewnętrznych

kup bilet 24

Europejska Poetka Wolności

Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. Tegoroczną Europejską Poetką Wolności została irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana za zbiór wierszy „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Pozostałych nominowanych poznamy podczas uroczystej Gali.

„ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk
W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 r. operę „ahat-ilī – siostra bogów. Powstała ona do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć ten świat i uratować go przed zgotowaną przez siły wyższe katastrofą.

Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej.

Organizatorami Gali Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 oraz koncertu operowego “ahat-ili – siostra bogów”, które są elementem programu Obchodów Święta Wolności i Demokracji, są Instytut Kultury Miejskiej oraz Muzeum Gdańska.

Urszula Kryger, Joanna Freszel, Ewa Biegas, Jan Jakub Monowid, Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda, Szymon Kobyliński
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szastak-Myrczek
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia

europejski peta wolnosci