Koncert papieski

Piątek, 16/10/2020, 19:15
Archikatedra Oliwska

Koncert symfoniczny

Dwa utwory na altówkę i klasyczna Czwarta Beethovena złożą się na koncert poświęcony papieżowi, Janowi Pawłowi II. Maciej Sionkowski, altowiolista znany melomanom jako prowadzący grupę altówek PFB, tym razem wystąpi w roli solisty. Orkiestrę poprowadzi zaś Jakub Chrenowicz – obiecujący dyrygent średniego pokolenia.

Altówka uchodzi za biedną siostrę skrzypiec. A przecież tak mało się od nich różni. Altówka jest tylko nieco większa od skrzypiec i ma struny strojone o kwintę niżej. A jednak, z racji swej funkcji w orkiestrze, w której stanowi jeden z głosów wypełniających harmonię, rzadko powierza się jej partię solowe. Także koncertów na altówkę jest o wiele mniej niż koncertów skrzypcowych. Choć niektórzy kompozytorzy (wymieńmy choćby Hectora Berlioza i Tadeusza Bairda) bardzo wysoko cenili ciepłe, lekko nosowe brzmienie altówki, to altowioliści na ogół nie byli dobrze traktowani przez kompozytorów. W ramach rekompensaty usłyszymy dwa dzieła napisane na ten instrument: najpierw koncert Georga Philippa Telemanna – prawdopodobnie pierwszy w historii koncert napisany na ten instrument, potem Romans spóźnionego romantyka – Maxa Brucha, którego znamy głównie z o wiele bardziej popularnego Koncertu skrzypcowego g-moll. Koncert dopełni stosunkowo rzadziej grywana symfonia Beethovena – Czwarta.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Maciej Sionkowski – altówka
Jakub Kornacki – narrator

Georg Philipp Telemann – Koncert na altówkę i orkiestrę G-dur TWV 51:G9 [14’]
Max Bruch – Romans na altówkę i orkiestrę F-dur op. 85 [10’]
Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60 [35’]

W programie koncertu recytacje fragmentów twórczości Jana Pawła II.

jakub chrenowicz

fot. Michał Grocholski