Wiedeń nad Motławą

Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Już od paru lat trwa współpraca gdańskiej orkiestry z Uniwersytetem Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu, której owocem są koncerty zatytułowane Wiedeń nad Motławą. Tym razem obok muzyki klasyków wiedeńskich usłyszymy I Koncert wiolonczelowy Szostakowicza.

Nawiązana parę lat temu współpraca Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z Uniwersytetem Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu owocuje różnorodnymi inicjatywami. 4 grudnia kolejny koncert, w którym z muzykami Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będą występować artyści z Wiednia. Program łączy znane dzieła klasyków wiedeńskich z dramatycznym I Koncertem wiolonczelowym wybitnego kompozytora rosyjskiego XX wieku – Dymitra Szostakowicza. Koncert ten, chociaż nawiązuje do klasycznych form, wyróżnia się niezwykle osobistym charakterem. Nie przypadkowo koncert ten rozpoczyna motyw oparty na często występującym w twórczości rosyjskiego kompozytora następstwie dźwięków d-es-c-h, który jest zaszyfrowanym nawiązaniem do nazwiska Szostakowicza. Ten temat wraz z licznymi cytatami z innych dzieł kompozytora wskazuje na autobiograficzne wątki zaszyfrowane w tym efektownym i lubianym przez wiolonczelistów dziele.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Dyrygenci i Soliści Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu